Jako za komunismu. Lidé čekali dvě noci před úřadem ve frontě
Dotace na kotle
U Středočeského hejtmanství v pražské Zborovské ulici čekalo ve čtvrtek ráno kolem 400 lidí kvůli dotacím na nové kotle, někteří tam byli už od úterý. Příjem žádostí začal dnes v 8:00, kraj rozdělí 51 milionů korun od ministerstva životního prostředí. Do 10:30 přijali úředníci zhruba 800 žádostí, řekl mluvčí krajského úřadu Pavel Lochař.
Pro přebírání dokumentů kraj vyčlenil čtyři úředníky, hejtmanství má posílenou ostrahu budovy, dovnitř jsou žadatelé pouštěni po skupinkách pěti až deseti lidí. Před polednem se už větší fronta před úřadem netvořila.
Středočeši měli velký zájem i v předchozích kolech rozdělování dotací, region patří k těm, které mají nejvíce znečištěné ovzduší v ČR. Žádné konflikty podle mluvčího nevznikly, na bezpečnost dohlíží městská policie, v noci kolem krajského úřadu procházely tříčlenné hlídky strážníků. Hejtmanství se lidem snažilo čekání ve frontě zpříjemnit, k dispozici byl horký čaj, káva, stan a chemické toalety. „Vycházeli jsme žadatelům maximálně vstříc,“ uvedl mluvčí. Podobné fronty Česko naposled zažilo za komunistického režimu, kdy lidé stáli dny na nedostatkové zboží, například na automobily.
„Já osobně to považuji za příklad absolutního úřednického selhání,“ řekl pro ČT Věslav Michalík (STAN), středočeský radní pro oblast regionálního rozvoje. Podle něj však není problém ve způsobu podání, ale v tom, že je systém celkově prokorupční, kdy dotaci získávají ti nejrychlejší nebo ti, kteří stojí v čele fronty. Michalik by považoval za transparentní například to, kdyby o tom, které z podaných žádostí budou uspokojeny, rozhodovalo losování za dozoru notáře. Odpovědnost za chaos svádí na Ministerstvo životního prostředí a na Fond životního prostředí. Ministerstvo a fond totiž loterii pod hrozbou pokuty zatrhly. Takový způsob považovaly za netransparentní.
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce, aby se příště o dotace na kotle žádalo elektronicky. Podle ní za fronty mohou krajští úředníci. Měli jednat jinak a více komunikovat s ministerstvem životního prostředí, uvedla na dnešní tiskové konferenci. Hejtmanka řekla, že zodpovědný odbor krajského úřadu měl dost času na to, aby změnil nebo upravil možnosti přijímání dotací. „Nedopátrali jsme se toho, že by úřad někdy oficiálně požádal o změnu podmínek registrací žádostí,“ uvedla hejtmanka.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Pokud ministerstvo nedovolí změnu ve výběru žadatelů, bude Michalík prosazovat zrušení druhého kola a jeho opětovné vypsání. To by znamenalo, že již řádně přihlášení lidé, by se museli do programu přihlásit znovu.
V prvním kole dotací na nové kotle hejtmanství rozdělovalo zhruba půl miliardy korun mezi více než 4000 žadatelů. Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3460 kotlů.