Klaus pro ruskou TV: ‚Rozpad EU, šance na záchranu‘? RT překrucuje
BÝVALÝ PREZIDENT KLAUS
Případný rozpad Evropské unie, kterou v současné době štěpí řada témat, nepředstavuje nebezpečí, ale šanci pro budoucnost. Myslí si to bývalý prezident Václav Klaus, který to měl říct v rozhovoru pro ruskou stanici RT. Ta ovšem jeho slova zkreslila. Klaus nicméně dodává, že spíše než rozpad by uvítal transformaci EU.
Moderátorka v rozhovoru připomněla slova německého vicekancléře Sigmara Gabriela, který před několika dny uvedl, že rozpad Evropské unie už není zdaleka tak nepředstavitelný jako v minulosti. „Souhlasíte s tím, že unie je v současné době v nebezpečí?“ zeptala se Klause.
„Zaprvé, byl bych velmi rád, kdyby se Evropská unie transformovala na něco jiného, takže bych to nenazýval jako problém, jako nebezpečí, nazval bych to spíše jako šanci, potenciální vítězství pro budoucnost, ale nejsem si tím příliš jistý,“ odpověděl na otázku Klaus.
„Brexit byl v tomto směru důležitým faktorem, ale já doufám, že Evropa konečně přistoupí k restrukturalizaci. Po pádu komunismu jsme zorganizovali radikální, dramatickou transformaci celého systému. Jsem si naprosto jistý, že EU potřebuje něco velmi podobného,“ dodal Klaus.
Přestože se Klaus k případnému rozpadu EU vyjádřil velmi zeširoka a zdůraznil, že upřednostňuje spíše transformaci, stanice RT jeho slova poněkud přiostřila. Na zmíněný rozhovor totiž láká titulkem „Rozpad EU by mohla být šance na záchranu Evropy – bývalý český prezident Václav Klaus“.
Ruská stanice RT (dříve známá jako Russia Today), která působí v několika zemích světa, je spolufinancovaná ruskou vládou. Čas od času se stanice stává terčem kritiky kvůli údajnému papouškování stanovisek Kremlu, kritici ji označují jako propagandistickou.
‚Sankce nepomáhají ani Evropě, ani Rusku‘
Klaus se v rozhovoru vyjádřil i k dalším tématům. Kriticky zhodnotil například západní protiruské sankce, které některé členské země v minulosti kritizovaly. „Sankce považuji za iracionální krok, který nikomu nepomáhá: nepomáhá Evropě, nepomáhá jednotlivým evropským zemím a – zjevně – nepomáhá ani Rusku. doufám, že s příchodem nové americké administrativy by v tomto ohledu mohl nastat nějaký posun. Evropa je v tomto ohledu rozdělená,“ uvedl Klaus.
Řeč se stočila i na hackerské útoky vůči americké Demokratické straně, ke kterým došlo před listopadovými prezidentskými volbami. Hackeři byli údajně napojení na ruskou vládu a moderátorka se Klause zeptala, jestli je podle něj možné, aby nějaká země ovlivnila veřejné mínění v jiných státech.
„Připadá mi to jako vtip,“ odpověděl jí na otázku Klaus. „Neberu to vážně, za posledních 25 let jsem se účastnil deseti, patnácti voleb a nedokážu si představit způsob, jak odněkud z jiné země volby ovlivnit a rozhodně ne jak ovlivnit americké voliče. Normální, obyčejní lidé jednoduše chtěli něco změnit a nelíbila se jim Hillary Clintonová a politika, kterou reprezentovala. (...) Nevěřím, že jakákoli jiná země by mohla ovlivnit americké volby,“ upřesnil svůj názor.
Pro zajímavost lze zmínit, že rozhovor s českým exprezidentem vedla spolupracovnice RT Sofie Ševarnadze. Jedná se o vnučku bývalého sovětského ministra zahraničí a později gruzínského prezidenta Eduarda Ševarnadze.