Belgie se lekla Putina a odblokovala ruské peníze
Spor o peníze ukradeného Jukosu
Belgické ministerstvo zahraničních věcí v neděli oznámilo, že odblokovalo zmrazené ruské peníze. Blokaci ruského státního majetku v Belgii nařídil soud tento týden kvůli neochotě Moskvy vyplatit 50 miliard dolarů (bilion korun) za faktické vyvlastnění někdejší ropné společnosti Jukos Michaila Chodorkovského ruským státem, jak rozhodla mezinárodní arbitráž v Haagu loni v létě.
Zmrazeny byly účty ruského velvyslanectví v Bruselu i ruská konta při EU a NATO. Moskva okamžitě povolala belgického velvyslance a protestovala. Belgickou akci nazvala nepřátelským aktem a výrazným porušením mezinárodního práva.
Ruský prezident Vladimir Putin se proti kroku Belgie výrazně postavil v sobotu na ekonomickém fóru v Petrohradě, kde vystoupili mimo jiné Václav Klaus či Tony Blair. „Budeme hájit své zájmy právní cestou. Náš postoj je jasný: Rusko neuznává autoritu tohoto soudu,“ prohlásil Putin. Na mysli měl haagskou arbitráž.
Rusko má peníze vyplatit z rozhodnutí mezinárodní arbitráže z loňského července, Moskva ale výsledek arbitráže neuznává. Bývalí akcionáři Jukosu se sdružili ve společnosti GML, která na ruský stát podala soudní žalobu. Belgický arbitrážní soud žalobě vyhověl a potvrdil právo akcionářů zabavit ruský státní majetek v Belgii v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. Rusko zlikvidovalo kdysi mocný Jukos po odsouzení jeho většinového vlastníka Michaila Chodorkovského v roce 2005. Chodorkovskij, politický sok Kremlu, byl odsouzen k mnoha letům vězení za údajné defraudace a krádeže obrovských objemů ropy a jeho firma prakticky přestala existovat. Někteří akcionáři, nikoli sám Chodorkovskij, vyvlastnění zažalovali.