Může za vraždu na Andělu policie? Předchozí útok zřejmě jen odbyla
Vražda v obchodním centru
Postup policistů, kteří před třemi týdny zadrželi vražedkyni z pražského Anděla v souvislosti s jiným útokem, prověřuje odbor vnitřní kontroly pražské policie. Přivolaní policisté třiatřicetiletou útočnici po incidentu, kdy se v kavárně na Újezdu pokusila uškrtit tričkem mladou ženu, zřejmě pustili, aniž by věc řádně prošetřili a zahájili trestní řízení. Podle odborníků měla policie ženu tehdy obvinit minimálně z výtržnictví.
„Co se týče konkrétního postupu policie ve vztahu k události z 5. července 2016, ten je v současné době předmětem prošetřování kontrolních orgánů policie,“ uvedla deníku ECHO24.cz vedoucí oddělení komunikace pražské policie Andrea Zoulová.
Samotné jednání policistů však Zoulová odmítla komentovat. „Událost z 5. července 2016 přímo souvisí s osobou třiatřicetileté ženy, obviněné ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Policie jakožto orgán činný v trestním řízení nemůže v žádném případě komentovat jednotlivé úkony v rámci probíhajícího přípravného řízení trestního,“ dodala.
Podle odborníků policie v tomto momentu jasně pochybila, ženu měla zadržet, vzít do vazby a obvinit ji z trestného činu. „Někoho bezdůvodně napadnout není přece normální. Policie měla ženu zadržet, soudu podat návrh na vzetí vazby a vyžádat si psychiatrické posudky. Měli zahájit trestní řízení a obvinit ji přinejmenším z trestného činu výtržnictví, ne-li z pokusu o ublížení na zdraví,“ řekl deníku ECHO24.cz advokát Oldřich Choděra.
Už samotný fakt, že zřejmě duševně nemocná žena někoho škrtila, policisté neměli podle Choděry rozhodně nechat bez povšimnutí. „Policie to bohužel ale dělá často – dokud se nic skutečně nestane, mávne nad tím rukou,“ dodal advokát.
Lékaři nevěděli čemu čelí
Žena se záhy po útoku v kavárně dostala do psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích, kde v minulosti pobývala opakovaně. Podle ředitele nemocnice Martina Hollého žena přišla dobrovolně. Nemocnice se o incidentu na Újezdu prý dozvěděla až z médií, ačkoli se policie na záznam ženy neúspěšně dotazovala. Podle Hollého jde o součást jejich běžné praxe.
Podle předního českého psychiatra Cyrila Höschla by to přitom lékařům pomohlo v tom, aby věděli komu skutečně čelí. „Pokud je někdo svědkem toho, že někoho škrtila, pak to jistě ohlásil policii. A pokud to policie zjistila, měla pachatelku zadržet, uvalit vazbu a obvinit. Následovalo by pak mimo jiné soudně znalecké posuzovaní pachatelky včetně vyhodnocení její ovládací a rozpoznávací schopnosti a vlivu případné choroby na její jednání,“ řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz Höschla.
Více zde: ‚Bohnice nejsou věštírna, za výhrůžky mohou zavřít půlku národa‘
Pokud by její jednání nemělo původ v duševní chorobě, patřila by podle Höschla do vězení. V opačném případě by soud nařídil ochrannou léčbu. „Soud by také musel posoudit, zda zákonné důvody k nedobrovolnému pobytu, detenci už pominuly, či nikoli. Ona ale přišla dobrovolně a mohla dobrovolně kdykoli odejít,“ doplnil psychiatr, který je členem ministerské kontrolní komise.
Žena minulý čtvrtek vraždila jen několik hodin poté, co byla propuštěna z léčebny v Bohnicích. Na pražském Smíchově v supermarketu pobodala náhodně vybranou zákaznici. Čtyřiapadesátiletá žena zraněním podlehla. Policisté útočnici o den později obvinili z vraždy.
Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) současně do Bohnic vyslal kontrolní tým, který má okolnosti propuštění pacientky prošetřit. Podle nemocnice byl její stav stabilizovaný. Obviněná žena pracovala od dubna 2014 do září 2015 jako sestra a poté jako sanitářka v Nemocnici Na Bulovce v Praze. Během pracovního poměru neměla žádné kázeňské ani pracovní prohřešky, dodal. Žena zůstává ve vazbě, hrozí jí 10 až 18 let vězení.