Letošní problémy ODS: dluhy, Praha a odchod Pospíšila

STRANA NAD PROPASTÍ

Letošní problémy ODS: dluhy, Praha a odchod PospíšilaNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Rušení stranických buněk na Praze 10 a 11. Dluhy za sociální a zdravotní pojištění. A vynucený odchod jedné z nejpopulárnějších tváří strany Jiřího Pospíšila. Nejen tyto problémy má letos za sebou Občanská demokratická strana. Jejich přehled uvádí seriál deníku ECHO24.cz věnovaný přešlapům sněmovních stran a hnutí.

ODS měla do roku 2014 špatnou výchozí pozici. Někdejší lídr české politické scény se po volbách na podzim předchozího roku dostal ve sněmovně do role malé opoziční strany. A kromě toho se musel vyrovnat s koncem éry předchozího vedení Petra Nečase, který sice opustil post stranického šéfa už loni po razii na Úřadě vlády, stále ale neměl plnohodnotného nástupce.

Příkoří v ODS ale exministr spravedlnosti nakonec přetavil v úspěch během jarních evropských voleb. Jako kandidát za TOP 09 nasbíral téměř 80 tisíc přednostních hlasů.

Čas nového začátku přišel pro ODS na kongresu v Olomouci. Zatímco bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová v boji o předsednický post neuspěla, exministr školství Petr Fiala triumfoval. Do čela občanských demokratů ho delegáti zvolili už dva měsíce poté, co vstoupil do strany. Výměna vedení měla ale dohru v osobě bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Vypuzený Pospíšil pomohl TOP 09

Pospíšil byl na kongresu v zajímavé dvojroli. Zatímco se těšil oblibě veřejnosti, straníci mu vyčítali, že fakticky přispěl k pádu Nečasovy vlády. Ještě jako ministr totiž uvolnil ruce žalobcům, kteří pak nakonec v doprovodu policie nastoupili přímo do Strakovy akademie. Delegáti ani po opakovaných volbách nepustili Pospíšila zpět do stranického vedení, ten krátce na to z ODS odešel a stal se na několik měsíců prvním nezařazeným poslancem v aktuálním funkčním období sněmovny.

Ve snaze uspořit se ODS rozloučila například s moderní centrálou v Praze na Pankráce a přestěhovala se do menších prostor nedaleko náměstí Republiky.

Příkoří v ODS ale exministr spravedlnosti nakonec přetavil v úspěch během jarních evropských voleb. Jako kandidát za TOP 09 nasbíral téměř 80 tisíc přednostních hlasů a někdejší konkurenční straně pomohl k těsnému druhému místu hned za vítězným ANO. Naopak ODS skončila se ziskem 7,7 procenta hlasů až šestá, když víc mandátů získali i sociální demokraté, komunisté a lidovci.

Čtěte také: Pospíšil, Keller a Telička. Tři největší oblíbenci českých voličů

Středoproudař Pospíšil jede dál

Dluhy za pojistné a konto pro budoucnost

Výrazným problémem občanských demokratů letos byly a jsou také dluhy v řádu desítek milionů. Během září vyšlo najevo, že strana měla nedoplatky dokonce za sociální a zdravotní pojištění svých zaměstnanců. Ve snaze uspořit se ODS rozloučila například s moderní centrálou v Praze na Pankráce a přestěhovala se do menších prostor nedaleko náměstí Republiky.

Čtěte také: ODS musí šetřit, stěhuje se do menších kanceláří

ODS dluží 6,5 milionu. Neplatila zdravotní a sociální pojištění

Předseda Petr Fiala kromě toho poprosil členy, aby sami přispěli na chod strany. Konto „pro ODS, pro budoucnost“ tak od září sbírá dary od straníků, kteří na něj posílají většinou tisícové až desetitisícové částky, a má pomoci se splacením závazků i budoucím rozvojem strany. Sám Fiala na účet přispěl úvodní sumou 30 tisíc korun.

Čtěte také: Zadlužená ODS shání peníze kde se dá, zřídila i darovací konto

Na Praze 10 se místní straníci v čele s bývalým starostou Milanem Richterem postavili za koalici vedenou pražskou šéfkou ANO Radmilou Kleslovou. Kleslová se přitom opírá mimo jiné o lidi napojené na politického podnikatele Tomáše Hrdličku.

Zatímco evropské volby skončily pro ODS fiaskem, na podzim strana získala aspoň dvě křesla v Senátu a podařilo se jí udržet také řadu radnic. Šéf občanských demokratů výsledek komunálních voleb komentoval sebevědomou větou: „Příští volby vyhrajeme“. A v radosti, že TOP 09 tentokrát dopadla výrazně hůř, prohlásil: „Jsme zpátky. Jsme nejsilnější pravicovou stranou.“

Čtěte také: Nečekané. ODS se naučila prohrávat

Hrdlička, Kleslové a zrušené pražské buňky

Obecní volby měly pro občanské demokraty ale přesto nepříjemný epilog. Zrušení oblastních organizací na Praze 10 a 11. Na Praze 10 se místní straníci v čele s bývalým starostou Milanem Richterem postavili za koalici vedenou pražskou šéfkou ANO Radmilou Kleslovou. Kleslová se přitom opírá mimo jiné o lidi napojené na politického podnikatele Tomáše Hrdličku. Problémem Prahy 11 byly pak kromě špatných volebních výsledků i netransparentní prodeje pozemků.

ANO předsedy ODS?

Problémem minimálně pro některé členy ODS byla pak vstřícnost, se kterou se Fiala vyjádřil po podzimních volbách na adresu hnutí ANO.

„Nemáme nic zvláštního proti ANO. Pokud bude realizovat středopravou politiku, jak teď začal říkat jejich předseda, tak je to samozřejmě do budoucna náš spojenec,“ řekl v říjnu deníku ECHO24.cz. „Nevadí mi tu či onde koalice s ANO. Pro mě je tam klíčová podmínka, abychom dokázali uskutečnit co nejvíc z našeho programu. To musí být hledisko, ke kterému směřujeme,“ připojil. Záhy ale svojí zmínku zmírnil s tím, že šlo o humor.

Čtěte také: Předseda ODS Fiala: ANO může být budoucí spojenec

AUDIO: Jak předseda ODS Fiala nakročil k ANO

ODS pod vlivem babišismu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz