Spolupracoval Walesa s komunisty? Spisy jsou prý pravé

Polská hádanka

Spolupracoval Walesa s komunisty? Spisy jsou prý pravéAKTUALIZOVÁNO
Lech Walesa Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Složky, které se našly v domě někdejšího polského komunistického ministra vnitra, podle expertů dokládají spolupráci zakladatele protikomunistického hnutí Solidarita Lecha Walesy s tajnou policií. Oznámil to ve čtvrtek ředitel polského Institutu národní paměti (IPN) s tím, že dokumenty obsahující i Walesův podpis jsou autentické. Walesa a jeho příbuzní označují opakovaně se objevující tvrzení o jeho spolupráci za snahu pošpinit jej.

Institut nalezl složky v sídle posledního komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka, který zemřel v listopadu. Dokumenty nabídla IPN za úplatu vdova po politikovi. Institut, který je pověřen výzkumem zločinů nacismu a komunismu a disponuje pravomocemi prokuratury, na transakci nepřistoupil a někdejší tajné spisy ve středu zabavil.

Pracovníci IPN za asistence policie objevili u Kiszczaka mimo jiné dvě složky, z nichž jedna byla osobním spisem Walesy a druhá obsahovala záznamy práce informátora s krycím jménem Bolek, které patřilo právěWalesovi. Dokumenty jsou datované jsou do let 1970 až 1976.

Čtěte také: Vdova po komunistickém ministrovi zkoušela prodat Walesův spis

Ředitel institutu Lukasz Kamiński uvedl, že podle jednoho z expertů analyzujících složky jde o autentické dokumenty opatřené Walesovým podpisem. Nalezeno bylo podle něho celkem 279 stran, které budou zpřístupněny veřejnosti. Historici je však nejprve musí podrobně analyzovat.

Někdejší polský prezident z let 1990-95 a nositel Nobelovy ceny za mír Walesa vždy tvrzení o spolupráci se Státní bezpečností popíral a speciální lustrační soud jej v roce 2000 z obvinění očistil. Walesovi odpůrci nicméně nadále prohlašují, že býval konfidentem a že soud ho očistil neprávem.

Walesa v dnešním prohlášení naznačil, že dokumenty, které jsou jeho údajnými hlášeními, jsou podvržené. „Nemohou existovat žádné dokumenty, které bych vytvořil já. Kdyby existovaly, nebylo by potřeba vyrábět padělky. Dokážu to u soudu,“ reagoval podle agentury PAP na dnešní zprávu Walesa, který je momentálně ve Venezuele.

Dřívější obvinění vznášená vůči Walesovi vycházela podle historiků z nepůvodních dokumentů či zkopírovaných textů. Pokud se pravost dnešního nálezu prokáže u soudu, bude to podle nich znamenat definitivní potvrzení Walesovy spolupráce. „Soudím, že je to potvrzení všeho, co se dosud o spolupráci Lecha Walesy s SB vědělo. S tím, že se dosud operovalo s kopiemi a výpisy… Pokud je tento spis plný originálů, bude ta záležitost jednoznačně uzavřena,“ řekl PAP historik Andrzej Paczkowski. Jeho kolega Slawomir Cenckiewicz, který je spoluautorem knihy popisující kontakty tajné policie a Walesy v době do roku 1976, prohlásil, že se dnes pouze potvrdila dlouho známá pravda.

K dnešní zprávě IPN se vyjádřila i řada polských politických představitelů včetně současného ministra obrany Antoniho Macierewicze z vládnoucí strany Právo a spravedlnost, jejíž vedení Walesa dlouhodobě kritizuje. „V té věci nebyly od samého začátku žádné pochybnosti,“ uvedl ministr na twitteru s tím, že je jasné již od roku 1992, kdy se našly první nepřímé důkazy, že krycí jméno Bolek patří Walesovi.

Podle šéfa opoziční Občanské platformy Grzegorze Schetyny, k níž má někdejší prezident blíže, je za odhalením vidět „politický scénář“.

Walesovi příbuzní již ve středu reagovali na dřívější zprávu o tom, že se u Kiszczaka nalezly blíže nespecifikované dokumenty o jeho spolupráci. Jeho manželka Danuta označila v rozhlase celý rozruch za nesmysl a nepochopení a připomněla, že podobným pomluvám musel čelit i papež Jan Pavel II. Walesův syn Jaroslaw, který je poslancem Evropského parlamentu, dnes prohlásil, že nově nalezené dokumenty mají „nulovou hodnotu“.

Čtěte také: ‚Negativní legendu o Walesovi stvořili bratři Kaczynští‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články