Jdete na ruku Bakalovi, vyčítal Babiš na vládě ministrům
Babiš versus ministři
Ani napodruhé ve středu vláda nerozhodla o tom, zda budou všichni horníci, kteří pracují pod zemí a odpracovali určitý počet směn, odcházet do penze o pět let dříve než ostatní skupiny pracovníků. Důrazně proti se postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten kolegy nařkl z toho, že návrhem podporují částečného vlastníka OKD Zdeňka Bakalu. I když by ostatní členové vlády ministry za ANO s přehledem přehlasovali, raději se po bouřlivé diskuzi dohodli, že rozhodnutí o důchodech odloží na září.
Předčasné penze pro horníky navrhuje ministryně práce a sociálních věcí. Chce tak řešit propouštění havířů kvůli zavírání dolů a reflektovat skutečnost, že se horníci dožívají o pět let méně než zbytek populace.
Jenže podle Andreje Babiše by se na předdůchodech pro horníky měli podílet i majitelé dolů. A spor mezi ministry za hnutí ANO a jejich kolegy z ČSSD a KDU-ČSL, který doutnal delší dobu, vygradoval právě na posledním zasedání vlády.
„Babiš ostatním vyčítal, že pomáhají Bakalovi a OKD, že mu jdou s předčasnými důchody horníků na ruku. My ale nechceme pomáhat Bakalovi, to je nesmysl. Jde nám o to, aby všichni horníci měli stejné podmínky,“ přiblížil atmosféru z jednání deníku ECHO24.cz jeden z ministrů za ČSSD. A jeho slova potvrdili další tři členové vlády.
Návrh se týká toho, že by horníci chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastoupit v 55 letech. Za sebou by museli mít 3 300 směn v dole nebo 2 200 směn v uranovém dole.
Babiš: Zákon takto není možné přijmout
Ministr financí podle svých kolegů na jednání vlády míchal dohromady privatizaci OKD a převzetí společnosti Zdeňkem Bakalou. Jeho hlavní argument byl, že je podpora horníků nesystémovým krokem, který představuje nebezpečný precedens pro další profese. Hlavní Babišovou podmínkou bylo, aby se na předčasných penzích podíleli i vlastníci dolů. Jinak nebude ochotný ustoupit.
„V této podobě není možné zákon přijmout. Horníci v hlubinných dolech nejsou jedinou profesní skupinou, která nemůže objektivně svou práci vykonávat do doby dosažení věku standardního odchodu do důchodu,“ řekl deníku ECHO24.cz Andrej Babiš.
Podle něj je chybou předchozích vlád, že tento problém po desetiletí neřešily. Dřívější odchod horníků do důchodu podporuje, vadí mu ale dopad opatření na státní rozpočet.
„Situace v Moravskoslezském kraji je rozhodně vážná, ale toto řešení je populistické a nekoncepční. Namísto, aby vláda již konečně provedla důchodovou reformu, chce pouze zvýšit a prodloužit vyplácení penzí pro ty, kteří si to vydupou pomocí odborů. Kde na to vezme, už ale neřeší,“ zní z ODS.
„Chceme to řešit, ale bez participace zaměstnavatelů to nepůjde. Takže je pravda, že jsem říkal, že privatizace OKD nebyla optimální a OKD by se měla na tomto nákladu podílet. Proto chceme jednat,“ dodává Babiš.
Vláda by o návrhu po středečních dohadech měla znovu rozhodovat v září. Na tom, že je třeba situaci horníků řešit, je ale v koalici obecná shoda. Opatření by se týkalo necelých čtyř tisíc horníků. Celkové výdaje do roku 2055 spočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí na více než 11 miliard korun.
Ministři za ČSSD a KDU-ČSL sice ve středu mohli své kolegy z hnutí ANO přehlasovat, rozhodli se ale hlasování o návrhu znovu odložit. Na důležitém rozhodnutí by rádi našli koaliční shodu.
Většinou ministrů podporované řešení ale nekritizuje pouze Babiš. O poznání tvrdší výtky přicházejí například od pravicové ODS, podle níž se na dřívějším odchodu horníků do důchodu nemůže podílet pouze stát.
„Situace v Moravskoslezském kraji je rozhodně vážná, ale toto řešení je populistické a nekoncepční. Namísto, aby vláda již konečně provedla důchodovou reformu, chce pouze zvýšit a prodloužit vyplácení penzí pro ty, kteří si to vydupou pomocí odborů. Kde na to vezme, už ale neřeší, protože nejvyšší finanční zátěž pro rozpočet se dostaví až okolo roku 2038,“ varuje expertka občanských demokratů na sociální politiku Lenka Kohoutová.
Vláda už dříve souhlasila s tím, aby se rozšířila skupina horníků, kteří mohou odcházet do důchodu o pět let dříve. Týká se to těch, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Nový návrh počítá s tím, že se na odpočinek dostanou dříve všichni havíři, kteří splní potřebné podmínky.