Na Ukrajině začaly volby, favoritem prezidentský blok
- čtk,
Ukrajinci dnes vybírají své poslance v mimořádných volbách. Místo 450 zvolí však jen 424 zastupitelů, na anektovaném Krymu a oblastech ovládaných separatisty se volit nebude.
Favoritem voleb je prezidentský Blok Petra Porošenka, jemuž předvolební průzkumy přisuzovaly čtvrtinu až třetinu hlasů. V povstaleckých zónách na Donbasu se hlasovat nebude.
Moskva výsledky parlamentních voleb na Ukrajině prý uzná. Rusko tak podle Putinova kancléře chce, aby se Ukrajina stala „normální civilizovanou zemí“. Povstalci na východě země tři dny před mimořádnými volbami oznámili, že chtějí zaútočit na tři města na Donbasu a ukončit tak oficiální příměří.
Volit se nebude ve 14 obvodech Luhanské a Doněcké oblasti, jež jsou pod kontrolou separatistů. Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér se nechal slyšet: „Je naprosto jasné, že z ruské strany dál probíhají provokace. To bude pokračovat i v budoucnu. Ale ani během prezidentských voleb se jim nepovedlo nic překazit. Pokoušeli se o to, ale pak to vzdali,“ informovala ČT.
Podle agentury Reuters se separatisté chystají na uspořádání vlastních voleb, týden po těch nedělních ukrajinských.
Cena nedělních parlamentních voleb je příliš vysoká, než aby voliči zůstali doma. V předvolební výzvě ukrajinským občanům to v sobotu uvedl předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Ukrajinci si zvolí vůbec první parlament, který je schopen garantovat integraci země se sjednocenou Evropou, konstatoval premiér.
"Zvolení poslanci musejí pamatovat na to, že pokud zklamou očekávání voličů, pokud budou lhát a krást, pak je národ smete stejně, jako předchozí režim," připomněl Jaceňuk osud bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, který padl v únoru během povstání.
Čtěte také: V Kyjevě se vraždilo, tak jsme Janukovyče odvezli, přiznal Putin
Čtěte také: Putinův tajný dekret prý přiznal Janukovyčovi ruské občanství
Od minulých parlamentních voleb v roce 2012 neuplynuly pouhé dva roky, ale "celá epocha," uvedl dále předseda vlády. "Ukrajinský národ už je jiný, zralejší, organizovanější, moudřejší. Už nevěří prázdným slibům, bere na vědomí jen skutky. Volíme mezi polokoloniální bídou a nezávislostí, mezi kapitulací před sousedním impériem a vlastní státností," uvedl Jaceňuk ve výzvě zveřejněné na vládním webu.
O vstup do sněmovny se v nedělních volbách uchází 29 politických stran. Volební systém je smíšený, polovina ze 450 poslanců bude zvolena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem.
Ve skutečnosti bude ale většinovým systémem zvoleno místo 225 zřejmě jen 199 poslanců, protože na anektovaném Krymu a v oblastech ovládaných separatisty se hlasovat nebude. Celkem tak bude podle odhadu ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců.
Po vyhlášení výsledků voleb bude mít sněmovna měsíc na vytvoření většiny, která sestaví vládu.
Čtěte také: Plyn na dluh už dávat nebudeme, slyšel Porošenko od Putina