Posílit export do Ruska? Pomýlenost, říká opozice

Nápad ministra Mládka

Posílit export do Ruska? Pomýlenost, říká opoziceNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Ve chvíli, kdy Evropská unie jedná o přitvrzení sankcí proti Rusku kvůli zhoršení situace na východě Ukrajiny, navrhuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) posílit česko-ruské ekonomické vztahy. Pomýlenost, která vůbec nevychází z politické reality, komentují plán opoziční politici. Mládek podle nich kromě morálních aspektů a politických dohod nebere v potaz propad ceny ropy, který oslabil příjmy Ruska, nebo zastaralou strukturu ruské ekonomiky.

„Nechápu, jak v dnešní situaci může soudný člověk navrhovat politiku posílení vývozu do Ruska. A to mluvím výhradně o ekonomickém úhlu pohledu,“ kroutí nad plány ministra průmyslu europoslanec za TOP 09 a ekonom Luděk Niedermayer.

Reaguje tak na novou exportní strategii, kterou připravil úřad ministra průmyslu Mládka. S dokumentem přišly Hospodářské noviny, podle nichž materiál navrhuje třeba vysílání dalších diplomatů do Moskvy, založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani nebo „lepší práci s médii a vyzdvihování i pozitivních témat o Rusku“. To vše v době, kdy nejenže platí protiruské sankce, ale kdy Evropa dokonce zvažuje jejich zpřísnění.

'Mládek si nevšiml, co se děje'

„Pan Mládek si zřejmě nevšiml, co se u nás děje a co se děje ve světě. Ten plán vůbec nevychází z politické reality. Držíme sankce, držíme je společně s našimi spojenci a on přijde s něčím takovým,“ přidává se ke kritice šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Niedermayer upozorňuje, že se v Rusku z ekonomického úhlu pohledu setkaly nejméně tři zcela zásadní faktory: propad cen ropy oslabil významně příjmy státu, vládou konzervovaná, nemoderní struktura ekonomiky činí Rusko závislým na vývozu surovin a ekonomické dopady agresivní politiky Kremlu zasáhly některé sektory a způsobily odliv kapitálu či pokles investic.

„V této situaci mluvit o Rusku jako o perspektivním partnerovi je dokonce i bez ohledu na morální a politické aspekty související s dnešním Ruskem, na které tento ministr dvakrát vnímavý není, zcela pomýlené,“ říká bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

„Sečteno a podtrženo, ztráta i nejnižšího investičního ratingu (tento týden), pokles rublu či ztráta části devizových rezerv činí z Ruska krizí akutně ohroženou ekonomiku,“ vypočítává Niedermayer s tím, že kromě mysteriosního obratu ceny ropy není na dohled nic, co by současný špatný výhled mohlo změnit.

„V této situaci mluvit o Rusku jako o perspektivním partnerovi je dokonce i bez ohledu na morální a politické aspekty související s dnešním Ruskem, na které tento ministr dvakrát vnímavý není, zcela pomýlené. Ochota ruského státu honorovat kontrakty je jeho konáním zásadně zpochybněna a schopnost firem platit své závazky raketově klesá. A bez toho nelze smysluplný obchod dělat.
Panu ministrovi opravdu nerozumím, diplomaticky řečeno,“ uzavírá bývalý viceguvernér České národní banky a dodává: „Možná je pro něj smysluplným obchodem vývoz, který zaplatí stát prostřednictvím exportní banky nebo pojišťovny.“

Čtěte také: Mládek chce posílit export do Ruska. Podivil se i Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz