Příště za nás budou válčit roboti, plánují v USA
Modernizace americké armády
Umělá inteligence, bezpilotní drony a autonomní zbraňové systémy. Takhle vidí Spojené státy budoucnost své armády. Vláda chce v následujících letech investovat desítky miliard dolarů do modernizace konvenčních nejaderných zbraní i výzkumu umělé inteligence, informuje server DefenseNews.
Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC představilo novou modernizační strategii pro následujících několik let s názvem Big 6+1, která nahradí současný koncept Big Five. Bude klást velký důraz na pokročilé technologie, především umělou inteligenci a robotické systémy. První etapa modernizace bude letos stát 71 miliard dolarů.
Jádrem nadále zůstane vojenská technika pro boj na zemi i ve vzduchu. Současné modely nahradí novější ekvivalenty – vozidla dostanou lepší palubní systémy, tanky Abrams se zřejmě dočkají nových hlavní a munice. Program také myslí na výzkum šetrnější spotřeby pohonných hmot a výkonnějších motorů.
V případě letectva se armáda dočká většího zastoupení bezpilotních dronů pro boj i průzkum. Počítá se i s novými stroji s kolmým vzletem i přistáním (FVL). Po roce 2030 budou postupně nahrazovat současnou generaci lehkých a středních vrtulníků.
Klíčovým bodem modernizační strategie Big 6+1 je ovšem koncept „protnuté palby“ (cross-domain fire). Všechny jednotky na bojišti budou mít sdílené informace o nepřátelských cílech – v praxi tedy pozemní jednotky uvidí na displeji polohu nepřítele stejně jako pilot vrtulníku, posádka bitevní lodi či artilerie. Armáda si od konceptu slibuje plynulejší koordinaci během vojenských operací.
Neméně důležitým bodem má být i výzkum umělé inteligence a větší využití autonomních robotických systémů. Mají posloužit nejen v logistice, ale také na bojišti – především při odstraňování min, nabourávání do počítačových struktur či průzkumu nepřátelského území. I pěchota by se měla dostat k novým nástrojům pro kybernetický boj.
Modernizovat chce i česká armáda
Ministerstvo obrany počítá v příštích deseti letech s investicemi za 180 miliard korun. Z toho 130 miliard půjde do pozemních sil. Ještě letos by vedení úřadu chtělo vládě předložit ke schválení zakázky za 26 miliard korun, řekl v závěru ledna ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Ještě letos má podle náměstka ministra Daniela Koštovala obrana v úmyslu uzavřít smlouvy na nákup 62 obrněných vozidel Pandur a Titus, na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana nebo na nákup desítek lehkých obrněných vozidel pro chemický a radiační průzkum.
Počítá se také s nákupem 12 víceúčelových vrtulníků, mobilních radiolokátorů, 5500 balistických vest nebo se zadáním komplexní servisní smlouvy na vrtulníky řady Mi. Nákup vrtulníků chce Stropnický předložit vládě ke schválení ještě v letošním prvním pololetí.
Zároveň má letos pokračovat příprava na nákup nových bojových vozidel pěchoty, protiletadlového kompletu SHORAD a nových děl odpovídajících ráži používaných v NATO. Podle Koštovala by smlouvy na tyto projekty mohly být uzavřeny v příštím roce.