Plzeňské oslavy konce války: Spitfire, veteráni i swing

Slavnosti svobody

Plzeňské oslavy konce války: Spitfire, veteráni i swingAKTUALIZOVÁNO
Veteráni druhé světové války. Foto: Foto: www.slavnostisvobody.cz
8
Domov
Echo24
Sdílet:

V Plzni dnes druhým dnem pokračují Slavnosti svobody, které připomínají 70. výročí osvobození města americkou armádou. Slavnosti trvají do 6. května. Kromě bojové ukázky přepadení vlaku proudily dnes davy lidí do vojenských kempů rozesetých po městě, program nabídl také hudební vystoupení či besedu s veterány, kteří město v roce 1945 osvobozovali. Letos jich přijelo 21.

Inscenace náletu byla v dnes k vidění na vlakovém nádraží v Koterově, k návštěvě budou nadále lákat vojenské tábory v Borském parku a Křižíkových sadech a také doprovodný kulturní program. Náměstí Republiky, které v průběhu dne zaplnili lidé z Plzně i odjinud, se večer promění ve velký taneční parket, osvobození bude připomínat hudba ve swingovém rytmu. Po desáté hodině bude program pokračovat v kulturním domě, kde se bude konat swingová a electro swingová party.

Stovky lidí dnes dopoledne vestoje tleskaly v zaplněné Měšťanské besedě válečným veteránům, kteří přišli na besedu a autogramiádu. Vojáky přišli pozdravit i přímí účastníci květnových událostí v Plzni roku 1945.

Na slavnosti letos do Plzně přijelo 15 veteránů z USA, čtyři z Belgie a dva z Polska. V pátek dostali od města pamětní medaile. Medaile z mědi a stříbra o průměru 50 milimetrů vydalo město speciálně pro letošní 70. výročí osvobození v omezeném počtu 120 kusů.

Z obrněné techniky jsou k vidění především americká obrněná a transportní vozidla, například lehký tank Stuart nebo Jeep Willys MB. Speciálně na plzeňské slavnosti svobody pak byl do Česka přivezen stíhač tanků M10 Wolverine. Vystaven byl i stíhací letoun RAF Supermarine Spitfire, který je v tuzemsku známý zejména díky filmu Tmavomodrý svět. 

V Plzni se velké oslavy osvobození americkou armádou konají od roku 1990. Na letošních Slavnostech svobody, které od čtvrtka potrvají až do středy 6. května, vedení města očekává desítky tisíc návštěvníků. Plzeň byla posledním velkým městem osvobozeným americkou armádou. Slavnosti svobody tak symbolicky končí téměř roční sérii akcí, které začaly loni v Normandii při oslavách vylodění spojenců.

Od pátku má také město po letech příprav a debat památník věnovaný americkému generálovi Georgi Pattonovi. Právě jeho jednotky vstoupily 6. května 1945 do města a osvobodily ho. Představitelé Plzně, Pattonův vnuk George Patton Waters, politici a zástupci americké ambasády v pátek na nově rekonstruovaných divadelních terasách na Klatovské třídě odhalili dvě štíhlé 9,5 metru vysoké stély ze speciální rezavé oceli s vyříznutým profilem generála s helmou na hlavě. 

Pomník, který navrhli sochař Lubomír Čermák s architekty Tomášem Benešem a Václavem Zůnou, vyhrál v roce 2009 architektonickou soutěž. Patton Waters byl členem poroty. Subtilně působící socha, složená ze dvou proti sobě stojících metr širokých kovových stél, má tvarem připomínat vítězný oblouk. Silueta v nadživotním měřítku je vyobrazená do obou stél. Rez na jejich sedm centimetrů tlustých plátech připomíná pancíř tanků a zároveň upozorňuje na to, že památník vznikl až 70 let od války. 

O Pattonově památníku se v Plzni mluvilo déle než deset let. V roce 2005 se měla v Plzni odhalovat monumentální bronzová socha. Realistický pomník generála v nadživotní velikosti vytvořil sochař Jaroslav Bocker. Plzeň však dílo odmítla, mimo jiné proto, že sochař byl vedený v seznamech komunistické Státní bezpečnosti. Socha tak skončila v nedaleké obci Dýšina a američtí veteráni, kteří jezdí do Plzně na oslavy, k ní nezapomínají každý rok zajet.

V Plzni ztroskotal i další pokus o památník – velkoplošný návrh plný symbolů měl stát u Pattonova muzea. Nepostavil se ani ten a město v roce 2009 vypsalo další soutěž, v níž obdrželo 37 návrhů. 

Páteční večer na plzeňských Slavnostech svobody patřil hudbě. Ani chladné počasí a nízké mraky hrozící deštěm nevadily tisícům lidí, kteří si přišli užít první koncert americké kapely Lynyrd Skynyrd v ČR. Pod širým nebem na plochodrážním stadionu zahrála kapela, považovaná za klasiku tak zvaného jižanského rocku, 14 písniček, včetně největších hitů jako Free Bird, That Smell či Sweet Home Alabama. Jako předkapela se publiku představila legenda jižanského rocku v ČR Žlutý pes. 

Sweet Home….Plzeň

Když přesně podle plánu nastoupila kapela v 21:00 na pódium, víc než desetitisícový dav se poprvé zavlnil do rytmu písničky Workin‘ for MCA z druhé studiové desky kapely z roku 1974. Nad hlavy davu vylétly americké a české vlajky, které jsou v těchto dnech v Plzni často vidět na oslavách osvobození, ale také klasické jižanské konfederační prapory. Také zpěvák Johhny Van Zant, který měl po celou dobu koncertu na prsou českou vlajku, výročí osvobození připomněl. Velkou česku vlajku držel i po celou píseň Simple Man z debutového alba kapely z roku 1973. 

Po téměř hodině a půl muzikanti dav ještě víc rozjásali a rozezpívali ho se svým hitem Sweet Home Alabama a koncert ukončili. Potleskem a skandováním se nechali přesvědčit už jen k víc než jedenáctiminutové verzi jedné ze svých nejslavnějších skladeb Free Bird, rovněž z debutového alba z roku 1973. 

Příběh Lynyrd Skynyrd začal v létě roku 1964 v Jacksonville na Floridě, kdy vznikla tehdy ještě studentská kapela My Backyard. Skupina si několikrát měnila názvy, až se ustálila na Lynyrd Skynyrd.  

Dále čtěte: Nad Prahou hřměly gripeny, připomněly výročí konce války

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz