Snaha vytvořit jednotnou vládu v Libyi se zřítila
Nestabilita pokračuje
Mezinárodně uznávaný libyjský parlament dnes zamítl vládu národní jednoty, která byla nedávno sestavena. Měla umožnit stabilizovat Libyi zmítanou násilím od revoluce v roce 2011. Poslanci parlamentu, který pracuje ve východolibyjském Tobrúku, tak neodhlasovali důvěru vládě sestavené díky diplomatickému úsilí OSN.
K hlasování se už několik dní sjížděli členové parlamentu a hlasovalo jich 104. Z nich 89 ale navržené složení kabinetu zamítlo. Aby vláda mohla začít pracovat, potřebuje získat důvěru nejméně 119 ze 176 zákonodárců.
„Odmítli jsme odhlasovat důvěru této vládě a požadujeme, aby byla sestavena nová,“ řekl poslanec Alí Káidí.
Dohodu o sestavení vlády zveřejnila Libye 19. ledna, ale už tehdy se objevily zprávy o nesouhlasu mnoha politiků. V čele kabinetu měl stanout tripolský obchodník Fáiz Sarrádž. Aby mohla začít vláda pracovat, musí do deseti dní získat důvěru parlamentu.
Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopna se vypořádat s islámskými radikály, kteří do Libye pronikají.
Země nemá fungující instituce a její vedení mají v rukou dvě vlády a dva parlamenty, za nimiž stojí rozdílné milice a frakce, které se podílely na svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Za jeho vlády byla Libye schopna zadržovat africké uprchlíky, zatímco nyní je hlavním startovním místem pro statisíce běženců směřujících do Evropy.