Drogový bar u Národní třídy. Objednáte si burger a ‚něco‘

Drogy v Praze

Drogový bar u Národní třídy. Objednáte si burger a ‚něco‘NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Policie ČR
1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

V polovině července provedla policie razii ve známém podniku Nevinný bar Gecko v centru Prahy. V prostorách pro obsluhu našla 150 gramů marihuany jednotlivě zabalených pro prodej zákazníkům. Jedná se už o několikátý případ za posledních pár let, kdy policie podobně organizovaný podnik s distribucí drog objevila. Podobné bary a hospody často před odhalením fungují i několik let. Policie v podobných případech spíše tápe, na vině je podle ní celková obtížnost případy odhalovat.

Policejní razie v Nevinném baru Gecko v pražské Mikulandské ulici potvrdila informaci, která v určitých kruzích platila dlouho za samozřejmou. Obsluha tu svým zákazníkům kromě pití a dalšího občerstvení prodávala také sáčky s marihuanou. Těch našla policie 150 po jednom gramu v prostorách pro zaměstnance, 100 gramů pak barman podle policie stihl během delšího sledování policií zákazníkům prodat.

 

Personál restaurace v centru Prahy nabízel kromě běžného sortimentu také marihuanu.... Posledními "zákazníky" byli kriminalisté 5. oddělení z Prahy I.

Posted by Týdeník Policie on  Sunday, July 19, 2015

 

„Odhalování podobných případů je jedním z nejsložitějších úkonů nejen pražské policie,“ řekl pro ECHO24.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Nárůst podobně organizovaných podniků jsme nezaznamenali, přesto prošetřujeme nejrůznější podoby distribuce drog koncovým zákazníkům.“ Kromě posledního případu z centra Prahy se za posledních 5 let jednalo např. o bar Chill Out na Letné nebo podnik v Karlíně.

Samotné množství prodané sušiny konopí ale pravděpodobně v případu baru v Mikuladské dosáhlo několikanásobku toho, co policisté během vyšetřování vypozorovali. Tento bar, který se v poslední době maskoval jako burger restaurant, totiž fungoval přes 10 let. Za tu dobu musely zdejší marihuanové obraty dosáhnout mnoha milionů korun.

Pro srovnání – pokud se zde prodalo např. 500 gramů týdně, což je konzervativní odhad, stačilo by pachatelům při ceně 200,- za gram a odhadované nákupní ceně okolo sta korun provozovat obchod k čistému profitu 1 milion korun cca 20 týdnů.

Tyto podniky přitom fungují vždy na podobné bázi. Distribuce drog zákazníkům probíhá buď přímo ze strany zaměstnanců konkrétního baru nebo restaurace většinou přímo za barem. Princip, který je pro majitele podniků na oko bezpečnější, je spolupráce s externím dealerem. Ten se většinou zdržuje u jediného stolu, tváří se jako jeden ze zákazníků, ale těm znalým věci drogy rád poskytne. S vedením provozovny pak mají domluvený systém pronájmu místa nebo provizí z obchodu.

„Policie při vyšetřování podobných prohřešků cílí především na odhalení celé distribuční sítě narkotik, čili pěstíren a varen, případně osob, které do Česka drogu přivážejí ze zahraničí,“ odpověděl Tomáš Hulan.

Je libo burger nebo gram kokainu?

„Při kontrolách barů a restaurací se policie zaměřuje zejména na nalévání alkoholu mladistvým, kontroluje se ale i právě možná nelegální činnost spojená s drogami,“ řekl mluvčí pražské policie ke kontrolám v restauračních zařízeních.

Proti nařčení z nelegální činnosti se provozovny nejrůzněji chrání. Kromě zachování alespoň určité konspirace tím, že se např. zákazník zdrží alespoň po takovou dobu, aby budil dojem minimálně vypitého piva, se tyto podniky uchylují třeba k rozšířené nabídce jídel. Výčet nejrůznějších položek z menu, z nichž většinou vedou pokrmy z grilu, pak kromě krytí pomáhá i s praním špinavých peněz.

Nejedná se přitom pouze o marihuanu. V několika případech byly kromě lehkých drog u překupníků zadrženy také drogy tvrdší jako pervitin nebo kokain. To je dle zákona bráno jako přitěžující okolnost, kdy zaměstnancům baru Gecko v Mikulandské prodávajícím pouze marihuanu hrozí trest odnětí svobody až 5 let, v případě nálezu i jiných drog nebo při zjištění dalších přitěžujících okolností by mohli jít do vězení až na 10 let.

Nejvyšší trestní sazba je v tomto případě 10 až 18 let, která hrozí např. za napojení na mezinárodně organizovanou síť distributorů drog nebo za obchodování s velkým množstvím narkotik.

Provozovatelé v minulosti odhalených i stále fungujících podniků nabízejících podpultově drogy pak fungují v nejvyšší anonymitě. Majitelé společností nejčastěji provozují zastřešující firmu, která má v portfoliu konkrétní bary a restaurace. Skrze ně pak peníze z nelegální činnosti perou, to vše přes najaté zaměstnance, kteří se za zvýhodněný plat sami stávají nositeli rizika.

Spekuluje se i o napojení šéfů těchto spolčení na policii nebo jiné osoby veřejně činné, které by měly pomáhat s krytím nelegální činnosti jejich přátel či příbuzných. Podobně mohl zástupce policie či jiné instituce jednat i za úplatu a pomáhat tak s mnohdy víceletým provozováním drogového byznysu. „Takový případ napojení úřední osoby na tento druh nelegální činnosti jsme doposud nezaznamenali,“ řekl na toto téma Hulan.

V případě zátahu z roku 2012 na pražské Letné došlo k zadržení několika různě vysoko umístěných dealerů v jedné z tamních hospod. Ty sice na první pohled s vedením podniku nespolupracovali a obsluha se i přesto, že se často dlouhá fronta na marihuanu, hašiš nebo kokain táhla až kolem baru, dušovala, že s věcí nemá nic společného. V případě vyvrácení v tomto případě očividných výmluv ale hrozilo tamním barmanům až 3 roky vězení.

„Nemá smysl důsledně kontrolovat každého konzumenta drog, to by policie nedělala nic jiného, jde nám tak opravdu spíše o vypátrání zdroje drog a následné rozbití celé sítě,“ dodal Tomáš Hulan z pražské policie.

Čtěte také: Český marihuanový primát v Evropě trvá. Studenti se činí

Policie hledá nejstarší dealerku drog. Žije ještě?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články