Přiznání norského politika: Somálec mě znásilnil, ale deportaci mu nepřeji
Já proti sobě: mužské znásilnění
Nečekaný zvrat nabral příběh politika, kterého před pěti lety znásilnil v Norsku somálský uprchlík. Poté, co se bývalý levicový poslanec Karsten Nordal Hauken dozvěděl o tom, že byl dotyčný za svůj čin deportován zpět do Afriky, rozhodl se nepříjemný zážitek popsat pomocí dopisu, který odeslal do švédské televize NRK. V emotivním projevu sdělil národu, že i přes jisté zadostiučinění cítí vinu a obavy o nejistou budoucnost Somálce v jeho domovině, píše deník Daily Mail.
Ke znásilnění došlo před necelými pěti lety přímo v Haukenově domě, do kterého somálský uprchlík vnikl. Politik tvrdí, že při tomto vloupání byl brutálně znásilněn, celý incident se tedy okamžitě rozhodl ohlásit na policii. Ta násilníka po krátkém pátrání dopadla, když se procházel po veřejnosti s nožem v ruce. Následný soud Somálce odsoudil ke čtyřem a půl rokům ve vězení.
Hauken, který je členem Socialistické levicové strany, za kterou byl v minulosti zvolen parlamentu, se pak dlouhou dobu pokoušel s traumatickým zážitkem vyrovnat. Pravidelně docházel na psychiatrická sezení, přetrvávající deprese dokonce začal řešit alkoholem a marihuanou. Z dlouhodobé melancholie ho nakonec vytrhla až zpráva o tom, že pachatel byl po uplynutí trestu vyhoštěn zpět do Somálska.
„Začal jsem plakat. Oddychl jsem si a cítil radost, že bude pryč už navždycky,“ popsal Hauken své první pocity. Poté se ale údajně začal cítit provinile. „Já jsem byl tím důvodem, proč nemohl nadále zůstat v Norsku, namísto toho by ho měla čekat nejistá budoucnost v Somálsku. Svůj trest už si vytrpěl ve vězení. Měl by být potrestán znovu? Tentokrát navíc mnohem tvrději,“ táže se politik.
Norwegian politician raped by asylum seeker feels GUILTY his attacker will be deported https://t.co/fO5WLIQRoU pic.twitter.com/gthlRpP0Nu
— Daily Mail Online (@MailOnline) 7. dubna 2016
Dopis zaslaný do švédské televize NRK zveřejnili autoři dokumentárního pořadu „Já proti sobě“. Samotný Hauken je navíc odhodlaný mluvit o hrůzném zážitku i nadále. Mužské znásilnění je totiž podle něj ve společnosti jedno ze zapovězených témat, kterému by měla být věnována mnohem větší debata.
„Bojím se, že dívky už mě nadále nebudou chtít a muži se mi budou smát. Obávám se, že mě budou pokládat za anti-feministu, pokud řeknu, že mladí trpící muži si zaslouží větší pozornost. Ale co ksakru, vždyť trpíme. Musíme být vidět,“ napsal v jiné části dopisu Hauken, který sám sebe označil za feministu a anti-rasistu.
V současné době už prý Hauken necítí vůči násilníkovi žádnou zlobu. Somálce naopak vidí pouze jako výtvor nespravedlivého světa, ve kterém všichni žijeme. Podle poslance bude k podobným násilnostem docházet i nadále, dokud se nepodaří vyřešit válečné konflikty a nerovnost ve světě.
V dokumentární sérii „Já proti sobě“ představuje švédská NRK osudy lidí, kteří se musí vypořádat s těžkou psychologickou výzvou v životě. Tyto příběhy zachycují tvůrci pořadu nejčastěji pomocí video deníků, v Haukenově případě postačil ovšem pouze emotivní dopis.