‚Nemají tu co dělat.‘ Ve Vyšních Lhotách uprchlíky nevítají

Vláda se snaží uklidňovat

‚Nemají tu co dělat.‘ Ve Vyšních Lhotách uprchlíky nevítajíNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Mezi obyvateli obce Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku se šíří nesouhlas s tím, aby se sem znovu umisťovali uprchlíci. Někteří dokonce proti záměru vlády podepsali petici. Nelíbí se to ani starostce, které si lidé na otevření záchytného zařízení stěžují. O obnově areálu v pondělí rozhodl kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), první běženci by se v něm mohli objevit na konci října. V úterý se pokusili obavy obyvatel Vyšní Lhoty rozptýlit i zástupci ministerstva vnitra. 

„Uprchlíci tu nemají co dělat. Nesouhlasím s postojem české vlády, která se rozhodla uprchlíky přijímat, ani s politikou Evropské unie. Běženci by se měli posílat hned zpátky do zemí, odkud přišli,“ řekla pro ECHO24.cz starostka Vyšní Lhoty Dana Nováková (v minulých volbách zvolena na kandidátce „Za fungující obec“).

Místní se prý na ni obracejí s obavou o bezpečnost a o tématu se bouřlivě diskutuje. „Všichni sledujeme dění okolo imigrantů a uprchlických táborů v médiích. A zprávy z Maďarska z poslední doby ukazují, že je jejich strach oprávněný,“ uvedla dále starostka a popřela tak své dřívější vyjádření, že místním příliv uprchlíků do obce nevadí.

„Radnice s tím ale nemůže nic dělat. Ministerstvo vnitra, které po ministerstvu spravedlnosti přebralo správu areálu, nám to jen oznámilo,“ doplnila Nováková ještě před setkáním obyvatel obce se zástupci resortu Milana Chovance (ČSSD), které na úterý iniciovala.

Uprchlíci po obci běhat nebudou

Ministerstvo vnitra obyvatelům na schůzce slíbilo, že v obci bezpečnost posílí. Vnější ostrahu zajistí policie, vnitřní pak smluvní bezpečnostní agentura. „Primární záležitostí bude zajištění bezpečnosti občanů. Občané nesmí mít pocit ohrožení nebo znejistění z toho, že takovéto zařízení se v jejich obci objeví,“ řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. 

Čtěte také: Česko přijme během dvou let 1500 uprchlíků, rozhodla vláda

Obyvatelé Vyšní Lhoty se podle Nováčka také nemusí bát, že by se uprchlíci pohybovali volně po vsi. Jde totiž o zařízení pro zajištění cizinců a jejich pohyb tak bude možný pouze v rámci areálu, pravděpodobnost útěku je podle něj minimální. V zařízení budou pobývat uprchlíci, kterým pracovníci cizinecké policie vydali rozhodnutí o vyhoštění. V zařízení mohou být až 180 dní. Ministerstvo pak počítá se zřízením asi 180 lůžek.

Náklady na zprovoznění objektů budou deset milionů Kč. Půjde o náklady na oplocení, kamerový systém a další vybavení. Do zdravotnického zařízení bude investováno asi 700 tisíc Kč. Budova ve Vyšních Lhotách je podle Nováčka nejvíce připravená na okamžité použití. 

Na sliby si počkáme

„Nerada bych zpochybňovala slova všech řečníků, to mi nepřísluší a nebylo by to vhodné. My si na ty sliby samozřejmě počkáme, zda to jejich splnění opravdu bude takové a budeme na nich trvat,“ řekla starostka Nováková po setkání se zástupci policie a ministerstva vnitra.

„Zvykli jsme si, že se nás nikdo neptá. Mně akorát trošičku vadilo, že jsem byla opravdu tím čelním štítem v první řadě já a taky jsem to musela být já, kdo byl iniciátorem této schůzky,“ dodala Nováková, která chce usilovat o to, aby obec získala nějaké finanční kompenzace.

Obyvatelé v diskusi poukazovali především na problematiku bezpečnosti, kritizovali fakt, že se rozhodovalo ve své podstatě „o nich bez nich“ a pro obec zařízení nebude znamenat žádný přínos. 

Čtěte také:‚Převáděči vyhodili dítě do sněhu. A pořád jen říkali davaj‘

„Jde tady i o naše majetky, protože kdyby někdo chtěl nemovitost prodat, tak asi neuspěje nebo to bude pod cenou. To je také jedna z nevýhod. Spíše mě mrzí, že to rozhodli bez nás. V takových případech by mělo být referendum,“ řekla jedna z obyvatelek obce, která má svou nemovitost právě v blízkosti zařízení.

Proti přítomnosti uprchlíků už vznikla petice, na níž se již objevilo kolem dvou tisíc podpisů. Z Vyšní Lhoty, kde žije podle údajů na webu obce 842 lidí, svůj podpis ale připojilo zatím jen něco málo přes třicet obyvatel. A do iniciativ spojených s peticí se navíc zapojili i krajně pravicoví „Dělníci“.

Areál ve Vyšních Lhotách o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních se využíval jako přijímací středisko pro uprchlíky od roku 1993 a měl kapacitu 580 lůžek. Ministerstvo vnitra ho uzavřelo v roce 2009, o tři roky později pak areál nabídlo k využití jiným státním složkám. Zájem o něj loni v lednu projevilo ministerstvo spravedlnosti a středisko tak mělo sloužit vězeňské službě.

Vláda kromě Vyšní Lhoty schválila otevření zařízení pro zajištění cizinců i v obci Balková na Plzeňsku, dále plánuje navýšit kapacity zařízení v Bdělé pod Bezdězem. Celkem má jít o zřízení 550 nových lůžek, které mají sloužit pro první záchyt migrantů. Současné detenční kapacity, které se pohybují okolo 120 lůžek, jsou podle šéfa resortu nedostačující a mohly by se navíc zaplnit v řádu několika dní.

Ministerstvo očekává, že letos do Česka přijde okolo 3500 nelegálních migrantů, v příštím roce pak až dalších 7000. Vláda v pondělí dále rozhodla, že vnitro dostane na řešení dopadů uprchlické krize přes 230 milionů korun navíc.

Čtěte také: Nadace chce přivézt 150 uprchlíků. Postaráme se o ně, říká

Řecko nezvládá příval uprchlíků. A může být ještě hůře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články