Vláda dá 24 milionů na fungování libyjské námořní a pobřežní stráže
Česká pomoc k řešení migrační krize
Česká republika poskytne 24 milionů korun na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Příspěvek dnes schválila vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko se tím podle Sobotky stane největším přispěvatelem z Evropské unie.
„Česko se dnes stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 milionů Kč. Navýšením příspěvku na libyjskou pobřežní a námořní stráž přispíváme k řešení migrace ve Středomoří a pomáháme zejména Itálii,“ uvedl Sobotka.
Většina slíbených peněz půjde z rozpočtu ministerstva vnitra, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Resort Milana Chovance (ČSSD) zaplatí 20,9 milionu korun. Úřad vlády poskytne 3,1 milionu korun.
O plánu přidat peníze na činnost pobřežní stráže v Libyi, odkud se ekonomičtí migranti snaží nelegálně dostat na území Itálie, a tedy do EU, hovořil český premiér minulý týden na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti. „Libyjská pobřežní stráž má tu výhodu, že když zadrží loď s uprchlíky, tak je může vracet zpět na libyjské pobřeží,“ uvedl tehdy Sobotka.
Dnes na svém twitterovém účtu Sobotka napsal: „Česko se dnes stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 mil. Kč.“
Česko se dnes stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 mil. Kč.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 24. července 2017
Česko reagovala na žádost Itálie, která je migračnímu tlaku vystavena nejvíce. Společně s partnery z visegrádské skupiny, tedy Slovenskem, Maďarskem a Polskem, zaslali Češi Italům dopis, v němž země V4 nabídly pomoc. Italský premiér Paolo Gentiloni ale vzkázal zemím visegrádské skupiny, že jeho země se nenechá poučovat a vyzval všechny země Evropské unie k plnění svých povinností.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Visegrádské země v souvislosti s migrací opakovaně čelily kritice, protože nesouhlasí se systémem rozdělování příchozích migrantů mezi všechny členské země EU. Představitelé české vlády zdůrazňují, že Česko sice nesouhlasí s kvótami, ale aktivně se podílí na zabezpečení hranic EU a směřuje pomoc do tranzitních a zdrojových zemí migrace.
V minulém roce byla ČR jednou z 12 států, které dobrovolně podpořily výcvik libyjské pobřežní a námořní stráže v rámci mise EU. Česko poskytlo přibližně jeden milion korun.