Česká větev Panama Papers vede ke skupině Akont a kampeličce WPB
Kauza Panama Papers
Působení panamské firmy Mossack Fonseca, která podle uniklých dokumentů pomáhala politikům a firmám s transakcemi v daňových rájích a údajně se podílela i na praní špinavých peněz, má zajímavou českou kapitolu. Tuzemská pobočka středoamerické společnosti byla napojená na vlastníky společnosti Akont, jednoho z předních českých poskytovatelů služeb pro „optimalizaci“ finančních toků v zahraničí. Lidé z okruhu Akontu kontrolovali jednu z největších družstevních záložen WPB Capital, která předloni zkrachovala.
Panamská společnost měla v Praze od roku 1997 pobočku s názvem Mossack Fonseca & Co. CZ s.r.o. Jejími společníky byli až do roku 2007 David Vavruška a Dušan Tvrdý. Vavruška je v obchodním rejstříku zapsán také jako jeden z prvních spolumajitelů Akontu, založeného v roce 1992. Akont radí svým klientům, jak si poradit s placením vysokých daní, a pomáhá jim také zakládat pobočky v daňových rájích. Firma pořádá semináře, na kterých přednášejí její manažeři spolu s právníky z velkých pražských advokátních kanceláří. V současnosti je v obchodním rejstříku jako její vlastník zapsaná firma Akont Holding & Capital Limited se sídlem v Londýně.
Vedení Akontu, kterému deník ECHO24.cz zaslal dotazy ke vztahu k Mossack Fonseca, se zatím nevyjádřilo.
Dušan Tvrdý v době, kdy působil v Mossacku, seděl také v představenstvu družstevní záložny DZ Nova, kterou vedl Patrik Bugan. Pod ním byl Tvrdý v letech 2006 až 2008 také členem představenstva WPB Capital. Vavruška, Tvrdý, Bugan a další lidé z okruhu této kampeličky koncem 90. let působili také například v poradenských společnostech Levandia Consult nebo Farland (nyní pod názvem eMarket).
Jména Tvrdého a Vavrušky před lety postupně zmizela z obchodního rejstříku. Oba však stále mají platnou živnost, kromě jiného na ekonomické poradenství. Tvrdý podle dostupných informací v roce 2014 neúspěšně kandidoval na zastupitele obce Jenčice u Lovosic za Stranu svobodných občanů.
Jedním ze zakladatelů Akontu byl také chrudimský podnikatel Pavel Petrovič, který v minulosti vystupoval jako spolumajitel WPB Capital. Později z kampeličky odešel, po několika letech se ale dostal do ostrých finančních sporů s Buganem a dalšími manažery, což se zřejmě odrazilo i na krachu WPB Capital. Petrovič, který nyní vlastní například společnost Gate Finance a loni byl v médiích popisován jako insolvenční nájezdník na fotbalovou Slavii, uvedl, že se k působení pražské kanceláře Mossack Fonseca neumí vyjádřit. Současnou vazbu na Akont popírá. „Já jsem struktury WPB opustil v roce 2008. Od roku 2011 jsem s těmito lidmi ve velmi komplikovaném právním sporu,“ odpověděl na dotaz deníku ECHO24.cz.
S působením firmy Mossack Fonseca jsou podle některých indicií spřízněné také další firmy z okruhu sídlící v Česku, Británii a zámoří, jejichž jméno se objevovalo v kauze pádu WPB. Na jejich propojení poukazuje internetová stránka fraudinprague.com, ke které se autorsky přihlásil Stephen Mayer, Američan z Floridy. Web popsal údajný finanční podvod, jež měla v roce 2010 spáchat skupina společností na Mayerovu českou firmu Statesboro, aniž by proti tomu zasáhly české úřady. Je však nutno dodat, že osoba stejného jména a věku jako tento Američan byla loni na Floridě odsouzena k víceletému vězení za podvody s nemovitostmi.
Podrobnější zpravodajství o kauze Panama Papers komplikuje fakt, že monopol na zveřejňování informací z uniklých dokumentů si osobuje Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které v Česku poskytuje svoje data o případu výhradně Českému centru pro investigativní žurnalistiku vedenému Pavlou Holcovou. Veřejnost a média jsou tak na rozdíl od kauzy WikiLeaks, kdy byly zveřejňovány kopie originálních dokumentů, zcela odkázáni na tento zpravodajský filtr. Webovou stránku centra si původně zaregistroval Jaromír Hasoň, bývalý PR konzulant v hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše.
Čtěte také:
Daňových rájů využívali i britští politici, údajně i otec premiéra Camerona
Firmu v daňovém ráji mám jen kvůli katamaránu, hájí se Křetínský
Sobotka: Kolotoč kolem daňových rájů je výsměch všem lidem