Design v Miláně 2016. Podívejte se, čím okouzlili nejen Češi
Největší veletrh designu
Na pět dubnových dnů design již tradičně zaplavil celý Milán. Kromě veletrhu na výstavišti se prezentace odehrály také uvnitř galerií, showroomů, noblesních paláců i továrních hal a dílen.
Svět designu je stále otřesen nedávnou smrtí britské architektky Zahy Hadid, jejímž objektům (kolekce stříbrných šperků a jídelní stůl) se obdivuje o to silněji.
Mladí designéři hledají řešení reálných světových problémů. Studenti prestižní Royal College of Art předvedli prototyp slušivého pláště pro uprchlíky, který je možné proměnit ve stan. K jeho výrobě použili syntetické materiály, jaké používají maratonští běžci. Čeští studenti z Ústí nad Labem bodovali spoluprací s malovýrobci, kterým pomohli vylepšit estetickou stránku jejich produktů. Výsledkem je taburet pro košíkáře, činky i elegantní sada kartáčů jako protest proti mainstreamové spotřební kultuře.
Velké značky nadiktovaly trendy v materiálech – sázkou na jistotu je barevné sklo, bronz a černý mramor s bílou kresbou.
Nejvýznamnější designéři i výrobci svou pozornost obrátili k dětem. Švédské studio Front navrhlo houpacího koně pro Gebrüder Thonet Vienna a japonské designérské studio Nendo zase pro Kartell. Stejný výrobce představil také transparentní plastovou houpačku, kterou navrhl Philippe Starck, a kolekci retro odrážedel Piera Lissoniho. Se světem interiérového designu se nově spojil přední výrobce autosedaček a kočárků Cybex. Ve spolupráci s designérem Marcelem Wandersem vyvinul „Parents Collection“, která má podle autora umožnit rodičům pokračovat ve svém esteticky kultivovaném životě i po příchodu dítěte na svět. Kolekce křesílek pro novorozence, jídelních židliček a dalších doplňků je navržena tak, aby uspokojila potřeby dětí a zároveň estetické nároky dospělých. Nábytek je věrný extravagantnímu a někdy až lehce provokativnímu stylu, který Wanders se svou značkou Moooi razí. Proutky je zkrátka třeba vhodně ohýbat, dokud jsou mladé!