Německo ‚uplácí‘ uprchlíky, aby se vrátili zpět domů
'Jeď domů a my ti pomůžeme'
Země Evropské unie dosáhly v pátek významného posunu v boji s uprchlickou krizí. Turecko má na základě dohody od neděle přijímat uprchlíky, kteří připlují na řecké ostrovy. Pro Německo, které čelí největšímu náporu běženců, však představují velký problém uprchlíci, kteří již v zemi jsou. Deník Washington Post píše, že německá vláda přistoupila k zajímavému kroku: uprchlíky v podstatě ‚uplácí‘, aby se vrátili zpět do své vlasti.
V Německu se nachází na 770 tisíc čekatelů o azyl, kteří netrpělivě čekají na vyřízení svých žádostí. Úřady uvádí, že asi polovina z tohoto počtu bude podle úřadů zamítnuta a migranti tak budou z Německa deportováni.
Čtěte také: Syřan za Syřana. Jak EU a Turecko budou měnit uprchlíky
Turecká pistole u spánku Angely Merkelové
Německo, které chce tomuto dlouhodobému procesu předejít, proto přišlo s řešením, které někteří nazývají ‚úplatek‘. Němci nabízí uprchlíkům tisíce eur, čímž je chtějí motivovat k návratu do vlasti, která je často zničená nebo ještě stále zmítaná válkou. Tato pozitivní motivace má nejen podobu peněz, ale i investičních dotací do byznysu nebo odborného školení, uvádí Washington Post.
Své o tom ví jeden z uprchlíků, jedenadvacetiletý Iráčan Lauand Sadek. Tomu německá vláda zaplatila letenku a navrch mu poskytla jednorázový příspěvek 6 tisíc euro (přes 160 tisíc korun). „Řekli mi: Jeď zpátky a my ti pomůžeme vybudovat lepší život,“ vzpomíná Sadek a podotýká, že byl v Německu sám a že byl zmatený. Svou výpověď poskytl pro Washington Post přes Skype – od prosince je totiž zpět v Iráku.
Nejprve Sadek obdržel 1000 euro, dalších 5 tisíc má dostat v následujících týdnech, až si definitivně zařídí svůj malý byznys – obchod s potravinami. „Zůstal bych v Německu déle, ale ta jejich nabídka mi pomohla pochopit, že byl čas odejít,“ uvedl mladý Iráčan.
Měsíčně se vrací na 3 tisíce Iráčanů
Kancléřka Angela Merkelová nedávno potvrdila, že se z Německa do Iráku má měsíčně vrátit kolem 3 tisíc běženců, přičemž jejich počet neustále roste v závislosti na tom, jak se postupně osvobozují irácká města od nadvlády Islámského státu.
Šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Frank-Jürgen Weise potvrdil, že za rok 2015 se nestihlo zpracovat přibližně 370 tisíc žádostí o azyl. Dalších 300 tisíc až 400 tisíc migrantů, které loni německé úřady zaregistrovaly, pak podle něj žádost ještě ani nemohlo podat.