Církevní restituce se mohou zpozdit o několik let. Úřad nestíhá

exkluzívně

Církevní restituce se mohou zpozdit o několik let. Úřad nestíhá
Státní pozemkový úřad nestíhá vyřizovat žádosti o vrácení majetku v rámci církevních restitucí Foto: čtk
1
Domov
Sdílet:

Státní pozemkový úřad má problém. Vydávání církevního majetku, který má úřad na starost, se může zpozdit až o několik let. Na řadu by pak zřejmě přišly žaloby nespokojených církevních subjektů, první z nich už touto možností ostatně hrozí. Za průtahy může nedostatek úředníků. Ačkoliv už začátkem února úřad požádal ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o sto nových lidí, kteří by těm současným pomohli tisíce žádostí o vydání vyřídit, ještě stále na rozhodnutí resortu čeká.

Církve a náboženské společnosti podaly v rámci církevních restitucí více než pět tisíc žádostí o vydání majetku. Tři tisícovky výzev přitom směřují právě na Státní pozemkový úřad, který kvůli tomu nestíhá běžnou agendu, ale ani samotné vydávání. Úředníci jsou žádostmi zcela zavaleni. O neutěšeném stavu úřadu nejlépe vypovídá personální situace v oddělení majetkového vyrovnání, které vydávání řeší. To má totiž pouhé čtyři zaměstnance, kteří se navíc zabývají těmi nejsložitějšími případy. Úřad loni, když už bylo jisté, že se na něj navalí práce spojená s vydáváním, musel propustit na 350 lidí.

„Při současném tempu by vydávání trvalo asi pět let, stihnout se přitom musí za rok a půl. Je toho opravdu hodně, hodilo by se nám určitě i víc než sto lidí,“ řekl serveru ECHO24.cz jeden z úředníků, kteří se na pozemkovém úřadu vydávání věnují. Přál si ale zůstat v anonymitě.

Už začátkem února požádal tehdejší šéf úřadu Petr Šťovíček ministra zemědělství Mariana Jurečku o sto úředníků navíc. Vysvětloval to skokovým nárůstem počtu žádostí. Jen v posledních týdnech podle Šťovíčka dorazilo tolik žádostí jako za celý rok. „V našem současném počtu by vydávání jen velmi těžko mohlo probíhat tak, jak je naplánováno v zákoně,“ vysvětloval tehdy Šťovíček. A Jurečka mu dal za pravdu. Najít peníze na úředníky by prý neměl být problém.

Nábor úředníků jako poslední možnost

Jenže po odvolání Šťovíčka z čela úřadu se situace změnila. Jurečka zadal úředníkům, aby mu zpracovali analýzu potřebnosti nových kolegů. Teprve podle ní se chce rozhodnout, zda úřad posílí. Jak navíc prozradil serveru ECHO24.cz, po Šťovíčkově odchodu personální nároky ještě vzrostly.

„Poté, co byl odvolán pan ředitel Šťovíček, začali jeho nástupci mluvit dokonce o 250 úřednících. Já si chci celou situaci nejprve zmapovat. Pak máme tři možnosti,“ přibližuje Jurečka a vypočítává: „Zaprvé hledat rezervy ve stávajících zaměstnancích. Pak jsou to mimořádné odměny, které by se vyplácely po přechodnou dobu, kdy je té práce skutečně více. A až třetí varianta, pokud ty první dvě nebudou dostačující, je nabrat nové zaměstnance na dobu určitou.“

O tom, zda nakonec bude muset resort nějaké lidi přeci jen přijmout, chce mít ministr jasno v řádu týdnů. Výtky, že to už může být pozdě, protože noví zaměstnanci se musí v práci zaškolit, aby na podzim mohli pomoci s největším náporem při vyřizování žádostí, Jurečka odmítá. Pokud by k náboru přistoupil, hledalo by se prý především mezi bývalými zaměstnanci, kteří byli propuštěni při slučování Pozemkového fondu a pozemkového úřadu.

Nové zaměstnance po Jurečkovi žádá i současný šéf úřadu Martin Vrba, kterého Jurečka pověřil vedením SPÚ do doby, než vzejde z plánovaného výběrového řízení řádný ředitel. „Státní pozemkový úřad by zejména v této době, kdy se zásadní měrou podílíme na procesu majetkového vyrovnání s církvemi, navýšení počtu zaměstnanců potřeboval,“ potvrzuje Vrba. Kolik starostí je s vydáváním církevního majetku, ví dobře z Ústeckého kraje, kde až do svého povýšení vedl regionální pobočku úřadu.

Hrozí žaloby kvůli průtahům

Největší hrozbou pro úřad jsou žaloby, které mohou přijít od nespokojených církví a řádů. A úředníci jsou si toho dobře vědomí. „Tisíce hektarů, které mohou být vydávány, se nesmí užívat. Leží tedy ladem a ležet budou až do doby, než se rozhodne. Žaloby o náhradu škody pak samozřejmě mohou přijít kvůli průtahům ve vydávání. Jenže my nic neprotahujeme, prostě to jen není možné stihnout,“ přibližuje další s úředníků.

Jejich práce není jednoduchá. Často se totiž musí hledat původní výměra parcel, která je dnes zcela jiná. Údaje o výměře někdy vůbec nejsou známy, nemovitosti ve své původní podobě z devadesáti procent neexistují. A když si pozemkový úřad vyžádá v archivech doplňující dokumenty, často jich dorazí celá krabice.

To ale církevní subjekty, které netrpělivě čekají na vyžádaný majetek, nezajímá. „Pokud se prokáže, že má řád na majetek právo, je možné, že na státu budeme žádat náhradu. To je přirozené,“ připustil už před časem vikář velmistra Řádu německých rytířů pro restituce Metoděj Hofman.

Tomu bude chtít zabránit ministr zemědělství. S církevními subjekty, které budou mít s dobou vydávání problém, prý chce mluvit. „Nestíhá se to bohužel tak rychle, jak by bylo zapotřebí, budou problémy s lhůtami. Ale uvidíme. Já o tom budu chtít s představiteli církví a náboženských společností ještě jednat. Myslím si, že je předčasné mluvit o žalobách, když se my jako nové vedení snažíme dělat vše pro to, aby se to stihlo,“ předesílá Jurečka.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz