Veolia získala prestižní ocenění za podporu biodiverzity ve svých areálech
Skupina Veolia získala za svůj přístup k podpoře biodiverzity ve svých areálech jednu z nejprestižnějších cen za trvale udržitelné podnikání v České republice. Ocenění TOP Odpovědná firma za projekt roku v tematické kategorii LEADER V ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ převzal v rámci slavnostního galavečera v pražské La Fabrice Ing. Bohdan Soukup, Ph.D., MBA – technický a provozní ředitel Veolie pro Českou a Slovenskou Republiku. Při udělování ocenění porota posuzuje především kvalitu strategie, inovativnost projektů a systematický přístup.
Cílem oceněného projektu je podpora rozmanitosti přírodních druhů – monitoring a vyhodnocování vlivu činnosti na místní ekosystémy a implementace opatření pro zachování biodiverzity. Veolia dlouhodobě spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP), ve spolupráci s nímž bylo od roku 2015 realizováno posouzení zaměřené na návrh opatření na podporu biodiverzity již v 18 areálech společností ze skupiny Veolia. V návaznosti na tato posouzení jsou v těchto areálech realizována opatření, která podporují přírodní rozmanitost mnoha různými způsoby.
Veolia získala také bronzový certifikát v kategorii TOP Odpovědná velká firma za svoji komplexní strategii ve všech oblastech CSR.
TOP Odpovědná firma je cena platformy Byznys pro společnost, která se dlouhodobě věnuje komplexnímu oceňování firem v klíčových oblastech společenské odpovědnosti a udržitelného podnikání. Přihlášené projekty zhodnotila odborná nezávislá komise, složená ze zástupců komerčního i neziskového sektoru, státní správy, expertů a významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji odpovědného podnikání v ČR. Právě nezávislost poroty zaručuje, že značka TOP Odpovědná firma je garancí objektivního a zároveň prestižního ocenění CSR aktivit v ČR.
Jak posouzení areálů z hlediska biodiverzity probíhá?
Vybrané provozy nejdříve navštíví odborníci z Českého svazu ochránců přírody a zhodnotí aktuální podmínky pro podporu biodiverzity. Zaměřují se především na tyto oblasti:
- přítomnost překážek a nebezpečných prvků pro zvířata,
- zdroje potravy a vody,
- úkryty pro různé typy živočichů,
- travní management (frekvence sekání trávy, využívání chemických prostředků).
Dalším krokem je vypracování zprávy, která obsahuje popis současného stavu a doporučení úprav. Úpravy se pak uskutečňují poté, co je schválí vedení příslušné regionální společnosti skupiny Veolia a zástupce vlastníka objektu.
Mezi nejčastější typy úprav patří výsadba stromů a keřů, budky pro ptáky a netopýry, dutiny pro hmyz (hmyzí hotely a broukoviště), výsev květnatých luk. Také odstraňujeme překážky a nebezpečné prvky pro zvířata, budujeme napajedla a upravujeme systém údržby travních ploch. Vyjádřeno v číslech to představuje, že jsme instalovali desítky ptačích budek; více než 30 broukovišť, hmyzích hotelů a včelích úlů; vybudovali jsme čtyři napajedla pro zvěř. Vysadili jsme také desítky stromů a keřů.
Jak a kde konkrétně jsme již pomohli?
Květnaté louky v areálech vždy vytváříme ze semen, pocházejících z místních zdrojů. Osev jsme již provedli například na několika vodojemech v Praze či v čistírně odpadních vod v Olomouci.
Při osazování provozovaných areálů stromy a keři používáme především lokální odrůdy. Křoviny pak poskytnou úkryt a potravu především ptákům a bezobratlým. Výsadbu jsme již uskutečnili například v teplárně Olomouc, teplárně Přerov nebo v čistírně odpadních vod v Ústí nad Labem.
Působením lidské činnosti v poslední době z krajiny mizí veškeré odumřelé dřevo, které potřebuje ke svému vývoji především hmyz. V našich areálech proto budujeme broukoviště, která poskytují vzácnému hmyzu útočiště a jejich sousedství s člověkem je zároveň bezproblémové. Jeden takový „logger“ jsme vybudovali například v areálu čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem nebo v areálu vodojemu v Praze na Floře.
Hmyzí hotel slouží především k přilákání samotářských včel některých dravějších druhů, které se živí jiným hmyzem a jsou vítané všude tam, kde je nutné bojovat s takzvanými hmyzími škůdci. V našich areálech máme umístěných již několik takových hmyzích hotelů, na mnoha pražských vodojemech, v čistírně odpadních vod v Liberci či Bystřanech.
Středočeské vodárny budují napajedla pro zvěř na předem pečlivě vybraných místech v lesích u Mělnické Vrutice a Řepínského dolu. Napajedla pomáhají udržet ekosystém krajiny v období, kdy přirozené zdroje vody vysychají.
Na střeše jednoho z vodojemů v Praze na Floře bylo vybudováno také jezírko s mokřadem, nad jehož hladinou poletují vážky žíhané a ve vodě nalezneme i množství vodního hmyzu. Vznikl tak nejen nový biotop, ale i významný zdroj vody pro hmyz a ptáky z širšího okolí.
Vzhledem k absenci přirozených hnízdních dutin byly již v mnoha našich areálech, například v čistírně odpadních vod Zlín, úpravně vody Hradiště a mnoha dalších osazeny ptačí budky jak pro pěvce, tak pro dravce. Ptáci tak mají příležitost v klidu najít hnízdiště a odchovat mladé.
V areálu teplárny Mariánské Lázně jsme instalovali na komíně hnízdo pro sokoly stěhovavé. Sokoli historicky do české krajiny patří a představují také přirozenou alternativu v boji proti přemnoženým holubům.
Včelařství u nás obecně prochází v posledních letech útlumem a včelstev ubývá, proto v našich areálech osazujeme i včelí úly. Naším cílem je podpořit chov včely medonosné jako významného opylovače mnoha různých druhů rostlin. Také v rámci nadačního programu MiNiGRANTY Veolia podporujeme projekty se zaměřením na včelařství (obnova včelstev, nové chovy, likvidace roztočů), tyto projekty navrhují a realizují naši zaměstnanci ve svém volném čase.