Čtvrt milionu Rumunů v ulicích. Vláda odpustila tresty za korupci

NOVÉ

Čtvrt milionu Rumunů v ulicích. Vláda odpustila tresty za korupciPROSTESTY V RUMUNSKU
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Desetitisíce Rumunů vyrazily do ulic a šest západních zemí vyjádřilo obavy kvůli kroku rumunské levicové vlády, která v úterý večer schválila dekriminalizaci některých korupčních trestných činů, včetně určitých případů zneužití úřadu. Milosti se tak dostane některým odsouzeným politikům, mezi nimiž zřejmě bude i předseda vládních sociálních demokratů Liviu Dragnea. Znepokojení nad krokem Bukurešti dnes vyjádřila Evropská komise.

„Boj proti korupci musí pokračovat, a ne být zastaven. Poslední události v Rumunsku sledujeme s velkým znepokojením,“ uvedli podle agentury Reuters ve společném prohlášení předseda a místopředseda EK Jean-Claude Juncker a Frans Timmermans.

Velvyslanectví Belgie, Kanady, Francie, Německa, Nizozemska a Spojených států vyjádřila ve společném prohlášení hluboké obavy „kvůli vládním krokům… které ohrožují pokrok Rumunska za posledních deset let, jak pokud jde o existenci právního státu, tak v souvislosti s bojem s korupcí“. „Toto nařízení… může podkopat pověst Rumunska v mezinárodním společenství a existuje riziko, že ovlivní i partnerství založené na společných hodnotách, které jsou hlavními zásadami EU a NATO,“ dodaly zastupitelské úřady.

Vrchní rada soudců a státních zástupců (CSM), která dohlíží na nestrannost rumunské justice, podala proti nařízení ústavní stížnost.

Před sídlem vlády v rumunské metropoli se dnes podle agentury Reuters sešlo více než 130 tisíc lidí, v celém Rumunsku se pak počet demonstrantů odhaduje na čtvrt milionu, což země nezažila dlouhá léta.

„Zloději“ a „zrádci“ skandoval dav v Bukurešti, který se dožadoval i demise kabinetu.

Schválené nařízení, k němuž není nutný souhlas parlamentu a které má záhy automaticky vstoupit v platnost, zbavuje trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně zneužití úřadu, jež nezpůsobí větší finanční škodu než 200 000 lei (1,2 milionu Kč).

Čtěte také: Trump chce přehodnotit „hloupou“ dohodu s Austrálií o migrantech

Vláda zároveň přijala návrh zákona, který umožňuje upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením ale musí vyslovit souhlas zákonodárný sbor.

Potřebu přijmout sporné nařízení vláda ospravedlňovala nutností ulevit přeplněným věznicím. Experti ale poukazují na to, že se to spíš týká skutečnosti, že v poslední době byla odsouzena nebo je souzena za korupční jednání řada i sociálnědemokratických politiků.

Těžit z kontroverzní milosti může i vůdce Sociálnědemokratické strany (PSD) Dragnea, který loni dostal dvouletou podmínku za zmanipulování voleb. Kvůli tomu se po vítězství své strany v prosincových volbách nemohl stát premiérem.

Záměr vlády od počátku důrazně kritizoval pravicový prezident Klaus Iohannis. Ani on, ani velké protestní akce v posledních dnech však vládu od tohoto kroku neodradili. „Tento den je dnem smutku pro právní stát,“ reagoval na krok kabinetu prezident. „Vláda ignorovala přání milionů Rumunů, kteří chtějí žít v zemi zbavené korupce,“ dodal v prohlášení, z něhož cituje Reuters.

Rumunsko patří v Evropě ke státům s nejrozšířenější korupcí, úplatky se tam požadují ve státní správě i v mnoha oblastech veřejného života. Snaha zastavit zneužívání úřadů a jiných výsadních postavení se v posledních letech v Rumunsku viditelně zintenzivnila. Speciální prokuratura v uplynulých třech letech obžalovala téměř 2000 lidí v případech zneužití postavení, celková škoda podle médií dosahuje v přepočtu kolem 27 miliard Kč.

Čtěte také: Berlín nám nařídí přijmout migranty, varuje Klausův institut

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články