Trestní stíhání za miliardové odpady? Pražští radní se nebojí
Miliardový byznys
Trestní stíhání kvůli opakovanému prodlužování smluv na svoz odpadu? Toho se neobáváme, jde o krajní nouzi, máme na to právní posudky, ujišťovala po posledním jednání pražské rady Jana Plamínková (STAN). Radní prodloužili platnost smluv na svoz odpadu o 18 měsíců, město zaplatí 1,6 miliardy korun. Za podobný postup v kauze opencard přitom čelí obžalobě většina bývalých radních. V pražských odpadech leží miliardy. A eminentně se o ně zajímá Daniel Křetínský.
Necelý týden poté, co pražské zastupitelstvo odmávlo přípravu obřího desetiletého tendru na svoz odpadu za téměř 13 miliard korun bez DPH, schválili radní prodloužení současných smluv na svoz do poloviny roku 2016. Pražským službám a firmě AVE CZ Daniela Křetínského město zaplatí 1,6 miliardy bez DPH. Radní Plamínková argumentuje, že město jinou možnost nemělo. Od 1. února by jinak v Praze nikdo odpad nesvážel. A odmítá, že by se rada mohla za prodlužování platnosti smluv vystavovat nebezpečí trestního stíhání.
„Všechny nezbytné kroky pro to, aby tomu tak nebylo, jsme učinili. Z našeho pohledu toho více učinit ani snad nešlo. Kromě toho jsme si pořídili dva právní posudky, které prokazují krajní nouzi, ve které Praha je. Kdybychom to řízení nevypsali, od 1. února se v Praze nesváží odpad. Větší nouze snad být ani nemůže,“ hájí rozhodnutí Plamínková.
Zdrželi se čtyři radní
Nebezpečí je v tom, že město už několik let opakovaně prodlužuje miliardové smlouvy bez soutěže, jen problematickým jednacím řízením bez uveřejnění. Za podobný postup při zadávání zakázek čelí deset bývalých radních obžalobě v kauze karty opencard. A že si všichni radní nejsou zdaleka tak jistí jako Plamínková, ukazuje hlasování: pro prodloužení hlasovalo sedm z 11 radních, zbylí čtyři se raději zdrželi.
„Toto jednací řízení bez uveřejnění bylo už šesté v pořadí a rozhodně poslední. Chceme to změnit, proto přicházíme s otevřeným výběrovým řízením. Myslím, že pokud Praze něco hrozí, tak maximálně pokuta, právě za to opakované prodlužování jednacím řízením bez uveřejnění. Trestní stíhání ne, toho se neobávám. Jsme v těžké situaci,“ vysvětlovala Plamínková deníku ECHO24.cz.
Problémy měla rada i se zmiňovaným otevřeným tendrem. Při schvalování záměru na zastupitelstvu totiž s radou nehlasoval náměstek Matěj Stropnický (SZ) a podle některých kolegů tak porušil koaliční smlouvu. Ke svému rozhodnutí se navíc odmítl vyjadřovat, opakoval pouze, že pokládal za lepší, aby se ještě diskutovaly další alternativy.
Podle informací deníku čekal Stropnický hlavně na valnou hromadu Pražských služeb. Ta se uskutečnila ve středu a podle očekávání obměnila členy dozorčí rady. Jejím předsedou bude nově Petr Štěpánek (SZ) z Trojkoalice. Rada tak teď bude mít více informací o tom, co se ve společnosti děje.
Spalovnu chce Křetínský
Praha jako většinový vlastník o akvizici Pražských služeb několik let usilovala, aby přes vlastní firmu mohla svoz odpadu zajišťovat sama. Menšinový podíl ale nakonec v loňském roce získala firma AVE CZ, která je součástí skupiny Daniela Křetínského. Ta samá firma poté hlavnímu městu opakovaně nabízela, že od něj jeho podíl ve společnosti odkoupí. Poslední nabídka z prosince loňského roku činila více než tři miliardy korun.
Pozornost rady se teď upíná k desetiletému tendru. Opozice ale varuje před tím, že pokud vyhraje jiná firma než Pražské služby, může metropole přijít o dvě miliardy korun. Jak uvádí ČTK, firmě hrozí krach.
Nejcennější ve firmě je spalovna Malešice, o níž se mluví jako o „zlatém vejci“ Pražských služeb. A právě o spalovnu má eminentní zájem Křetínský.
Že je svoz odpadků v hlavním městě obrovský byznys, je bez diskuze. Pražané každý rok vyprodukují kolem 400 tisíc tun komunálního odpadu, za jehož zpracování město vydá přes miliardu korun.
Pražské služby měly v roce 2013 při tržbách 2,9 miliardy korun čistý zisk 66,8 milionu.