Naftu do Česka umožní převézt ‚nepřítel státu‘ Tomáš Pitr
Kauza české ropy v Německu
Do role pomyslného zachránce 80 milionů litrů české nafty v Německu se dostal kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr. Podle informací magazínu Reportér odkoupil Pitr pro svou společnost Krailling Oils Development prostřednictvím svých prostředníků zkrachovalou firmu Viktoriagruppe. Právě v jejím areálu na skladování pohonných hmot v Kraillingu je česká nafta uskladněná. Podnikatel se zavázal, že v areálu skladu na vlastní náklady opraví porouchanou vlečku, čímž umožní převoz nafty zpět do České republiky. Díky tomu mu zůstanou nedaleko Mnichova obří sklady nemalé hodnoty.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr po úterním jednání v Mnichově uvedl, že převoz nafty za zhruba 1,2 miliardy korun ze skladů v německém Kraillingu zajistí po železnici státní distributor paliv Čepro. Čepro by podle něj mělo rovněž zařídit i naskladnění nafty v České republice.
Objevily se dokonce spekulace, že převoz nafty do Česka by měl zajišťovat přímo Pitr. To ale na dotaz serveru ECHO24.cz vyloučil šéf SSHR Švagr. Krátce po telefonátu celou věc upřesnil na svém twitterovém účtu.
„Na odvoz nafty z Kraillingu máme podepsanou smlouvu s Čeprem. Opravdu to nebude převážet nový vlastník skladu Krailling Oils Development,“ napsal bezprostředně po telefonátu.
Na odvoz nafty z Kraillingu máme podepsanou smlouvu s Čeprem. Opravdu to nebude převážet nový vlastník skladu Krailling Oils Development.
— Pavel Švagr (@pavel_svagr) 14. července 2016
„Pitr areál koupí, pohonné hmoty umožní převézt do Česka a předá je státu, kterému skutečně náleží. Ale to nejcennější, co Pitrovi zůstane, je celý sklad i s pozemky kousek od Mnichova,“ cituje magazín Reportér zdroj blízký advokátní kanceláři, která se na transakci podílela. Pitr odmítl věc komentovat.
Za v letošním roce zapsanou firmu Krailling Oils Development vystupovala při jednání v Mnichově advokátka Kateřina Radostová. Tu média dlouhodobě spojují s osobou Tomáše Pitra, podnikatele, který byl pravomocně odsouzen za krácení daní a nekalé obchody s akciemi. Naposledy spolu byli na veřejnosti zachyceni letos v březnu během fotbalového derby Slavie a Sparty na Letné. Pitr byl podle informací Reportéra v Mnichově také – ne přímo u jednání, konzultoval ale se svými spolupracovníky postup.
Firma Krailling Oils Development je navíc majetkově propojená s firmou Fau z Přerova, která má daňový sklad v areálu přerovské chemičky Precheza. Jak upozorňuje server Česká justice, z veřejně přístupných informací z Německa vyplývá, že jednatelem Krailling Oils Development je Vojtěch Csabi z Havířova, který je současně jednatelem společnosti Fau. Jediný akcionářem podniku Precheza je navíc podle záznamů ve Veřejném rejstříku a Sbírce listin holding Agrofert vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Přitom právě Babiš s Pitrem měli před lety ostré podnikatelské spory, které měly důsledky i při privatizaci Unipetrolu.
„Volba kupujícího je záležitostí insolvenčního správce. My jsme do toho nevstupovali a nevstupujeme, protože nám to nepřísluší,“ řekl k tomu Pavel Švagr, předseda SSHR, který dohodu o převozu s insolvenčním správcem společnosti Viktoriagruppe a zástupci společnosti Krailling Oils Development domlouval.
Naftu si Česko odveze do šesti měsíců
SSHR se na vrácení 80 milionů litrů zásob nafty dohodla s insolvenčním správcem společnosti Viktoriagruppe a zástupci společnosti Krailling Oils Development po šestnáctihodinovém jednání tento týden. Mluvčí SSHR Jakub Linka uvedl, že dohoda Česku zajišťuje, že nový majitel skladu by měl být schopen do dvou měsíců opravit rozbitou železniční vlečku, aby mohl být zahájen odvoz nafty. Švagr doplnil, že Česko se zavázalo, že naftu do šesti měsíců odveze. „Předpokládáme, že vyskladnění by mělo být ukončeno do konce března příštího roku,“ řekl.
Převoz nafty by měl stát méně než 60 milionů korun. S touto částkou ostatně počítala i zakázka, kterou Správa státních hmotných rezerv už dříve vypsala. Podle Švagra půjde o dosud největší logistickou operaci správy. „Předpokládáme, že nafta bude převezena do skladů Čepra, kde máme k dispozici určitou kapacitu. Čepro nám bude zajišťovat také dopravu a naskladnění do České republiky,“ dodal.
S insolvenčním správcem Viktoriagruppe se Česká republika přela o vlastnictví nafty, kterou si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila SSHR, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. „Jde o věc, kterou insolvenční správce od začátku považuje za spornou. Bylo domluveno, že pokud správce do 18 měsíců od účinnosti podepsané smlouvy Českou republiku nezažaluje, má se za to, že nafta patří České republice,“ vysvětlil Švagr.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uzavřenou dohodu uvítal. Řekl, že podle něj dává naději, že se problém nedostupné české nafty v Německu v dohledné době podaří vyřešit. Situace je podle něj poučením, že do budoucna je důležité, aby významné státní rezervy byly skladovány výhradně v tuzemsku.