Panika na burzách. Po Číně a Evropě padají akcie i v USA

Propad v Číně ovlivnil celý svět

Panika na burzách. Po Číně a Evropě padají akcie i v USAAKTUALIZUJEME 2
Ekonomika
Barbora Malá
Sdílet:

„Černé pondělí“ – výraz, který dnes média již berou za svůj. Páteční výprodej dnes eskaluje a od rána nažhavení prodejci v průběhu dne nepolevují, naopak. Obchodování na asijských trzích dnes přineslo prudké propady indexů a na ty navázaly evropské trhy. Německý index DAX odpoledne padá až o 6 procent a obchoduje se hluboko pod 10.000 body, kde byl naposledy v polovině ledna. Výprodej prudce strhává hned v úvodu také americkou Wall Street. Index Nasdaq letí volným pádem o téměř 9 % níž, následují Dow Jones -6,5 % a S&P 500 -6 %.​​

Půdu pod nohama dál ztrácí dolar, který vůči euru obchodoval celé dopoledne výrazně nad 1,14 EURUSD a nyní se již se ztrátou 2,5 procenta obchoduje na 1,1670. Spouštěčem je zřejmě naplno propuklá obava z vývoje v Číně, kde Peking o víkendu ani přes silný pokles na burzách, korunovaný v pátek, nesáhl k dalším zásadním krokům na podporu trhu.

Čínské akcie tak zahájily nový týden těžkým propadem a hlavní index Shanghai Composite v rámci seance padal až o téměř 9 procent, nejrychlejším tempem od roku 2007, a zakončil se ztrátou 8,5 %. Umazal tak již veškerý letošní zisk a více než 750 titulů vykázalo propad nad 10procentním denním limitem. Hongkongský index Hang Seng ztrácel až 7,6 procenta, aby zakončil o 5 procent slabší. Síla propadu se podle některých analytiků blíží „crashi“ z říjnu roku 1987. Rudá barva obklopuje také trhy napříč Evropou. Německý index DAX propadá o 3 procenta, nejinak je tomu v případě britského FTSE100 či indexu francouzského trhu CAC40. Srovnatelný propad indikují také futures na americké indexy.

V propadu pokračují ceny ropy. Barel americké WTI je o téměř 4 % levnější a obchoduje se pod 39 dolary, po pátečním propadu pod 40 dolarů, k němuž došlo poprvé od krize 2009. Severomořský Brent zlevňuje na 43,70 USD za barel.

Série slabých čísel z čínské ekonomiky, která je celosvětovou dvojkou, začíná děsit investory a ovlivňovat akciové trhy po celém světě. Averze k riziku roste, stejně jako strach z nestability plynoucí z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik. Čína tak přepisuje scénář, v němž se počítalo s brzkým zvýšením sazeb ve Spojených státech, prvním takovým krokem za devět let. Roste pravděpodobnost, že v takové situaci nejistoty si Fed zatím nedovolí měnovou politiku utáhnout.

Ztrácí také pražská burza

Dopad pocítila také pražská burza, jejíž index PX dopoledne padá o 2,7 procenta. Dolů ji stahují tituly: akcie skupiny Erste ztrácejí bezmála 4 procenta, Komerční banka zhruba 1,6 procenta. O 3 procenta levnější jsou také akcie energetické skupiny ČEZ, které se inspirují u německých konkurentů. RWE padá o 4,5 procenta a E.ON o 4 procenta.

Výprodej sráží také akcie jinak odolnějšího dividendového titulu Philip Morris ČR, které slábnou o necelá 2 procenta. 3procentní pokles vykazují akcie Pegasu, navzdory jeho očekávanému zařazení do indexu MSCI, k němuž má dojít v pátek. Výjimkou je dnes ale O2, která posiluje a to o více než 3 procenta.

Koruna k euru mírně oslabila na 27,05 EURCZK a především vůči padajícímu dolaru se dostala k 23,50 USDCZK, tedy na nejsilnější úrovně od začátku roku. Euro vůči americké měně posiluje o procento a obchoduje se na dosah 1,15 EURUSD.

Celý článek a více informací z ekonomického světa čtěte na našem partnerském serveru Roklen24.cz.

Čtěte také: Trhy v Číně kolabují. Zavládl strach z devalvace a úprku peněz

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články