Ištvanovo Waterloo. Exposlanci ODS dostanou stovky tisíc
Nespravedlivé trestní stíhání, uznal stát
Ministerstvo spravedlnosti se dohodlo s bývalými poslanci za ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě v kauze takzvaných trafik, což byl jeden z případů kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové. Dostanou od 507 000 do 847 000 korun. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V soudním sporu exposlanci požadovali celkem zhruba 9,5 milionu korun.
Trojice zákonodárců si podle vyšetřovatelů nechala slíbit „trafiky“ v podobě lukrativních míst ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu, a umožní tak podpořit tzv. stabilizační balíček vlády Petra Nečase. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.
Bývalí poslanci pak podali k soudu žaloby na stát, v nichž chtěli odškodné za stíhání a vazbu. Jejich žalobami se zabýval Obvodní soud pro Prahu 2. „Exposlanci se v rámci uzavřené dohody zcela vzdali požadavku na peněžní zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, kterou by s největší pravděpodobností s ohledem na judikaturu v obdobných případech vysoudili, a své nároky již nebudou soudně vymáhat,“ uvedlo dnes ministerstvo spravedlnosti.
Šnajdr podle uzavřené dohody obdrží 524 500, Fuksa 847 502 a Petr Tluchoř 507 489 korun. Ministerstvo spravedlnosti zároveň uveřejní omluvu všem třem mužům.
V případu údajných trafik jsou obviněni expremiér Petr Nečas, jeho současná manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly k pádu vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.