Syřané nejí konzervy, kritizuje pomoc Asadova poradkyně
Kritika západních intervencí
Jedna z klíčových poradkyň syrského prezidenta Bašára Asada Bouthaina Shaaban řekla, že Syřané nepotřebují žádnou humanitární pomoc, jídlo prý navíc neodpovídá místním chutím. Přestože OSN upozorňuje, že v obléhaných oblastech je nedostatek potravin a léků, Shaaban tvrdí, že lidé v regionu rozhodně nehladoví. Naopak obvinila západní síly z toho, že udržují válku v zemi a zvyšují utrpení místních. Informovalo o tom Voice of America.
„Už je načase, aby se lidé ze západu podívali na naši zemi a uvědomili si, jak moc trpíme,“ řekla Bouthaina Shaaban, která patří k úzkému kruhu kolem diktátora Bašára Asada. I na ni se vztahují americké sankce z roku 2011 za útlak obyvatel. „S každou další americkou intervencí, s každou další teroristickou intervencí, se naše země vrací o sto let nazpátek,“ obviňuje Západ z udržování války v chodu.
Asadova poradkyně přes Skype promluvila na washingtonské konferenci organizace GAFTA, která chce sdružovat strany bojující proti teroristickým organizacím ISIS a Al-Káida. Západní média tuto organizaci označují spíš jako „záhadnou“ či „obskurní“. Shaaban na konferenci zkritizovala například i západní snahy o humanitární pomoc. Syřané podle ní nejsou zvyklí jíst potraviny z konzervy a těstoviny.
Na upozornění, že syrské město Daraja kousek od Damašku je bez potravinové pomoci již čtyři roky, odpověděla, že to není pravda. „Já tam žiji a mohu vám říct, že Daraja pěstuje hrášek, fazole a ovoce a že to stačí celému městu,“ řekla Shaaban. „Nikdo nehladoví,“ dodala. Skutečnost je však podle OSN jiná. Organizace se nedávno po letech konečně do města, které obsazují vládní síly, dostala a našla město v zuboženém stavu a na pokraji vyhladovění. Podle OSN je 80 až 90 procent města trvalými boji zničeno.
So much for live via Skype... #Syria's Bouthaina Shaaban speaking now via QuickTime video #voaalert pic.twitter.com/ikAPZCwjUh
— Jeff Seldin (@jseldin) 2. června 2016
Do obléhaných oblastí OSN pravidelně shazuje pomoc ze vzduchu. Ve středu do města dorazil humanitární konvoj OSN, který vezl léky a další nepotravinové potřeby. Pracovníci Spojených národů se však bojí, že to zdaleka nestačí pro všech osm tisíc obyvatel města. Shaaban nakonec projevila ochotu spolupracovat: „To jsou naši lidé v Sýrii, budeme se s představiteli OSN co nejvíce snažit, aby se všechny léky a jídlo dostaly ke všem občanům,“ řekla.
Shabaan si ale neodpustila kritiku okolních zemí. Podle ní Saúdská Arábie, Turecko a Katar financují teroristy a sabotují mírové dohody. Tvrdí, že Turecko poslalo do Sýrie osm tisíc teroristů, kteří mají za úkol zemi destabilizovat. Představitel amerického ministerstva zahraničí o Shaaban řekl, že je jen „hlásnou troubou Asadova režimu, která se marně snaží zamaskovat utlačování Syřanů a brutalitu režimu“ a dodal, že „se svět od ní nenechá obelhat“.
V roce 2011 USA sankciovaly Shaaban spolu s Asadem a několika dalšími lidmi, podle Států mají tito představitelé Asadovy vlády podíl na násilném útlaku svých obyvatel. Stále trvající sankce spočívají v zamrazení všech aktiv, které mají tito lidé na území USA. Sankce také zakazují Američanům poskytovat Asadovým lidem „finanční, materiální nebo technologickou pomoc“.