Odpůrci brexitu manipulují, průzkumy jsou součástí hry, zní z Klausova institutu
EXPREZIDENT O BRITSKÉM REFERENDU
Pokud se Britové tento týden rozhodnou opustit Evropskou unii, bude to znamenat políček do tváře bruselských a berlínských elit. Ukázalo by se totiž, že současný model evropské integrace je nefunkční. Elity, včetně těch britských, se proto snaží za každou cenu udržet Británii v EU, přičemž se neváhají uchýlit ani k mediální manipulaci. Tak na současnou situaci nahlíží bývalý prezident Václav Klaus a jeho kolegové z Institutu Václava Klause.
„Britské referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie je předmětem nejen dramatických polemik a sporů, ale i rozsáhlé politické a mediální manipulace. ‚Objektivisté‘ říkají, že z obou stran, což není pravda. Manipulovat umí jen strana vládní,“ uvádí se v úvodu obsáhlého příspěvku. Lidem je prý případný odchod z EU prezentovaný jako krok, který zásadně otřese světem tak, jak ho znají.
Podle Klause a jeho spolupracovníků jsou ale tyto předpovědi zcela nesmyslné a neopodstatněné. „Mají za cíl zastrašit britské voliče (a evropskou veřejnost) a vytvářet na ně nátlak, aby hlasovali ‚správně‘,“ píše se dále v příspěvku, pod nímž jsou kromě Klause podepsaní ještě Jiří Weigl, Ladislav Jakl a Ivo Strejček.
S cílem zastrašit veřejnost podle autorů textu pracují i průzkumy veřejného mínění. V těch v nedávné době začali lehce převažovat příznivci brexitu, avšak po vraždě poslankyně Jo Coxové z minulého týdne začali ztrácet. „Průzkumy veřejného mínění jsou však již dávno součástí volební hry. Británie není výjimkou,“ poznamenávají „Klausovci“.
‚Brexit nebude a další referenda už taky ne‘
Co se týče samotného (ne)vystoupení z EU, autoři očekávají, že k takzvanému brexitu nedojde. Uvádí, že odchod si nepřeje žádná z velkých politických stran, Skotové a ostatně ani drtivá většina politického a ekonomického establishmentu: „Nejpravděpodobnější variantou je, že referendum skončí výsledkem NE, zavře se nad ním voda a v EU se nic podstatného nezmění.“ Na druhou stranu autoři píší, že případný odchod by zdaleka neznamenal takovou katastrofu, jak někdy naznačují jeho odpůrci.
Klaus a jeho tři kolegové se domnívají, že referendum, které se bude konat tento týden ve čtvrtek, bude v každém případě znamenat poučení pro špičky Evropské unie. Ty si prý napříště uvědomí, že je potřeba už v zárodku eliminovat ty politické síly, které se staví skepticky k současnému modelu evropské integrace. Poučení prý bude i to, aby se příště už žádná podobná referenda nepořádala.
Případný úspěch zastánců brexitu by podle Klause nicméně byl „políčkem bruselským a berlínským elitám“ a ukázal by jim, že současný model integrace EU se musí změnit, aby byl funkční. „Stále více je zřejmé, že se veřejnost zemí EU probouzí – a to se nadlouho zastavit nedá,“ uzavírá čtveřice autorů.
Celý příspěvek čtěte ZDE.