Neboural jsem načerno, říká investor. A staví na Šumavě dál
Spor o Prášily
Rozestavěná budova, která stála v šumavské krajině šest let, byla mnohým trnem v oku. Až do července, kdy se náhle proměnila jen v hromadu sutin. V souvislosti s demolicí prášilské stavby vyvstaly další otázky – kdo o bourání rozhodl a proč? Proběhlo snad načerno? Investor Miroslav Zámiška, se kterým se deník ECHO24.cz spojil, se tomu brání. My jsme to zbourali a oznámili jsme to, říká.
Rozestavěné Relaxační centrum Prášily stroje téměř srovnaly se zemí. Bagry stavbu rozebraly a proměnily ji v pouhou hromadu sutin a stavebního odpadu, jak ukazují fotografie. Podle místních obyvatel jsou zbytky obvodových zdí tím jediným, co z objektu zůstalo. Tato torza původní budovy dosahují nanejvýš úrovně přilehlého terénu. Suť byla zčásti odvezena.
Nedokončený objekt, který se začal stavět v roce 2009, byl považován za jednu z největších černých staveb Šumavy a pochybnosti vyvolalo také jeho bourání. Odstranění stavby totiž řešily úřady již v minulosti. Stavební úřad v Sušici nejprve nařídil zastavení stavby a zahájil jednání o demolici. Objekt byl totiž větší oproti původním plánům. Nakonec změnil názor a stavbu dodatečně povolil.
Do záležitosti rozestavěného objektu se vložil plzeňský krajský úřad, který nařídil stavebnímu úřadu obnovit řízení o odstranění. Investor s jeho rozhodnutím nesouhlasil a rozhodl se o zachování budovy usilovat soudní cestou. Soud ale prozatím v celé záležitosti ještě nerozhodl. Přesto byla hrubá stavba Relaxačního centra Prášily náhle zbourána.
Demolice nebyla načerno, říká investor
Podle informací ECHO24.cz se tak rozhodla sama společnost Šumavské centrum zdraví, která začala stavět. Zároveň se ohradila proti pochybnostem, že by demolice proběhla načerno. „My jsme provedli oznámení,“ řekl investor a jednatel zmíněné firmy Miroslav Zámiška. To potvrdil již dříve stavební úřad v Sušici, který o bourání věděl.
Nejasné ale zůstává, proč k tak poměrně radikálnímu zásahu přistoupila firma právě nyní, aniž to soud nařídil. „Proč bych měl čekat na rozhodnutí?“ uvedl advokát Zámiška „Změnilo se politické klima v obci,“ vysvětlil dále investor s tím, že předchozímu vedení radnice se nápad vybudovat centrum služeb v Prášilech zamlouval. Současný starosta Libor Pospíšil jeho slova nechtěl pro deník komentovat.
Čtěte také: Bagry zbouraly největší černou stavbu na Šumavě
Nicméně Relaxační centrum Prášily se nelíbilo správě parku, obci i některým místním. „Hrubá stavba zásadním způsobem prolamovala základní regulativy územního plánu,“ řekl starosta Pospíšil. Obdobné výtky uvedl také Ivan Adam z místního občanského sdružení. „Stavba byla v rozporu se stavebním povolením i územním plánem obce,“ shrnul pro ECHO24.cz. Hnutí Duha, které proti stavbě také dlouhodobě vystupovalo, vadily dále „její rozměry a vzhled porušující ochranu krajinného rázu“.
Stavba pokračuje. Bude jen menší
Příběh Relaxačního centra Prášily ale zdaleka nekončí. Na otázku ECHO24.cz, kolik při jeho budování již Zámiška proinvestoval, odpověděl pouze „mnoho“. Přesto bude pokračovat a řídit se bude „původním stavebním plánem“.
Na místě tedy asi bude stát menší objekt a jeho budování plynule naváže na demoliční práce, vysvětlil investor. Kromě velikosti se změní také účel, jakému bude budova sloužit. Původně se mělo jednat o centrum služeb se zdravotnickým zaměřením. „Účel zařízení je nyní soukromou záležitostí,“ řekl Zámiška.