Mléko prodělává? Zkuste Blízký východ, navrhl zemědělcům Sobotka

CENA MLÉKA KLESÁ

Mléko prodělává? Zkuste Blízký východ, navrhl zemědělcům SobotkaNOVÉ
Bohuslav Sobotka na tradičních dožínkách v Boršově nad Vltavou. Foto: FOTO: Twitter/Bohuslav Sobotka
2
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že české mléko by mohlo najít nový odbyt v zemích Blízkého východu nebo v Turecku. Produkce mléka v Česku meziročně stoupla, ale jeho výkupní ceny klesly. Sobotka se domnívá, že nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho budou trvat sankce mezi EU a Ruskem, které představovalo pro český mlékárenský průmysl velké odbytiště. Premiér v sobotu při návštěvě v zemědělském družstvu v Bernarticích na Písecku řekl, že by se producenti mléka a mléčných výrobků měli zkusit obracet na jiné trhy.

Blízký východ je podle Sobotky možným řešením na trhu s mlékem. „Domníváme se, že bychom mohli využít obchodní vazby, které do tohoto regionu máme a chceme podpořit možnosti exportu,“ uvedl premiér. Podle něj nelze opomenout, že významným trhem pro české produkty je Německo, kam směřuje velká část mléčných výrobků.

„Mlékárny se orientují, hledají nové trhy a vláda se tomu snaží intenzivně pomáhat. Byl jsem v Číně, kde se podařilo dojednat pro jihočeskou Madetu odbyt pro sušené mléko. Myslím si, že Čína je velký trh, a pokud Madeta uspěje, tak i další mlékárny se mohou přidat,“ uvedl Sobotka. Dodal, že dalším vstřícným krokem vůči zemědělcům je fakt, že státní správa hmotných rezerv začala poprvé vykupovat sušené mléko.

Momentálně je průměrná cena výkupu mléka v Česku přibližně 6,50 Kč za litr. V některých regionech však klesla i pod pět korun. Sobotka uvedl, že náklady zemědělců na výrobu litru mléka dosahují až osmi korun.

Někteří politici vidí řešení v tom, že by skončily sankce mezi EU a Ruskem. Sobotka řekl, že Česká republika je připravena podporovat společný unijní postup, na jehož základě skončily země osmadvacítky obchodovat s Ruskem.

Čtěte také: Sobotka: Hnutí ANO popírá svůj volební program

Konvička je naprostý magor, řekl Sobotka po happeningu se střelbou

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články