Vláda chce definovat stupně ohrožení

Vnitro udělá bezpečnostní audit

Vláda chce definovat stupně ohroženíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V souvislosti s teroristickými hrozbami v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance o bezpečnostní audit České republiky. Ministerstvo by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje možnosti ČR v boji s terorismem. Premiér to dnes řekl novinářům během návštěvy Číny. V připravovaném balíčku by měl být i návrh na zřízení takzvané stupnice ohrožení, která by určovala, jaké hrozby zemi hrozí a jaká by měla být na ně reakce.

„Ministerstvo by mělo prověřit legislativu, která definuje naše možnosti, které máme v boji proti terorismu a v oblasti zajištění bezpečnosti našich občanů,“ uvedl Sobotka. Ministr Chovanec má prý podle jeho informací připravené již první návrhy, o nich se bude debatovat na úrovni jednotlivých rezortů i na jednání Bezpečnostní rady státu. Opatření, ohledně kterých bude panovat shoda, následně ministerstvo vnitra dále rozpracuje.

„Součástí toho balíčku je také ona stupnice ohrožení, abychom byli přesně schopni definovat potenciální stupeň ohrožení České republiky, pokud by tato situace nastala, včetně adekvátních opatření, která budou směřovat k posílení bezpečnosti a prevenci možných teroristických útoků na území České republiky,“ řekl premiér. Předpokládá, že novou stupnici by ČR mohla mít již na přelomu letošního a příštího roku. „Byl bych velmi rád, kdybychom byli schopni jakákoli krizová opatření a krizové situace srozumitelně komunikovat směrem k občanům,“ dodal.

Pokud jde o současnou bezpečnostní situaci, ačkoli je premiér na oficiální návštěvě Číny, je podle svých slov v neustálém kontaktu s ministrem vnitra i ředitelem BIS. „Mohu potvrdit, že jak policie, tak i Bezpečnostní informační služba jsou v intenzivním kontaktu s našimi partnery v evropských zemích. Sledujeme stav bezpečnosti v Belgii, ve Francii i v dalších státech velmi pozorně,“ řekl Bohuslav Sobotka. „Pokud bychom měli jakékoli konkrétní indicie, které by se týkaly bezpečnosti České republiky, tak jsme připraveni jednat,“ dodal.

Sobotka se vyjádřil i k nedávnému průzkumu, podle kterého přibývá počet Čechů, kteří jsou proti přijímání uprchlíků. „Když se podíváte na to, co se děje ve světě, co se stalo v Paříži, tak když děláte výzkumy veřejného mínění těsně po teroristických útocích, tak nemůžete čekat příliš jinou reakci občanů,“ uvedl Sobotka. „Na druhou stranu nemůžeme strkat hlavu do písku, myslet si, že když zavřeme oči, tak ten okolní svět přestane existovat, to se nestane,“ dodal. Česká republika by podle něj měla spojit ohled na bezpečnost občanů se solidaritou a pomocí lidem, kteří ji potřebují.

„Tady nejsou jen ekonomičtí uprchlíci, jsou tu i lidé, kteří utíkají před válkou, přišli o všechno a snaží se v Evropě najít bezpečí,“ zdůraznil předseda české vlády. „Myslím, že Evropa musí být schopna projevit solidaritu, ale musí ji projevit organizovaným způsobem, nikoli v tom chaosu, který jsme měli možnosti v uplynulých měsících sledovat, a musí přitom respektovat všechny důležité bezpečnostní aspekty,“ uzavřel.

Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Median v České televizi 41 procent lidí pokládá terorismus za přímý důsledek migrace a 40 procent za její možný důsledek. Jen 15 procent soudí, že mezi tím není souvislost.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články