Příběhy obyčejných lidí dojímají celý svět
Příběhy ze života
Obyčejní lidé a jejich neobyčejné příběhy, které je možné na ulici zachytit objektivem fotoaparátu a několika větami. To je podstata fotoblogu Humans of New York mladého amerického fotografa Brandona Stantona, který se nejdříve stal hitem na sociálních sítích, postupně ale dobyl celý svět. Svůj blog s krátkými příběhy lidí zachycených na ulici má už i Indie, přes Írán a Maroko, až po Nizozemsko nebo Peru. Stranou nezůstává ani Česko.
„Když můj muž umíral, nevěděla jsem, jak bez něj budu schopná žít. Tehdy mi řekl, ať vezmu svojí lásku k němu a šířím ji kolem,“ řekla Stantonovi jedna postarší Newyorčanka. „Škrábu se vždy, když přijdou policajti. Nechtějí se vámi zaobírat, když krvácíte,“ řekla zas fotografovi žena, která mu ukázala svoji zohyzděnou ruku se injekcí v dlani. To jsou pouze dva krátké příběhy plné emocí z celkových 6 tisíc portrétů.
Jednatřicetiletý Stanton chtěl původně vytvořit rozsáhlý katalog obyvatel New Yorku. Měl v plánu nafotit na 10 tisíc portrétů a ty pak připnout na mapu města na Internetu. Stále častěji se ale začal s lidmi dávat do řeči a ti mu vyprávěli své osudy. Po několika měsících focení k snímků, začal krátké citace nebo příběhy připojovat. Fotografie tak začali promlouvat a jeho práce dostala nový rozměr. V roce 2010 vyústila založením blogu Humans of New York.
„Když jsem se dozvěděl, že moji dceru zavraždili, seděl jsem akorát za ozbrojenou loupež. Ona a můj zeť brali halucinogeny. Dusil ji, měla tak docílit lepšího orgasmu. Odřízl ji ale od přísunu kyslíku na příliš dlouhou dobu a zabil ji. Místo toho, aby zavolal policii, seděl nad ní tři dny a pak ji vyhodil za supermaket.“
Blog Humans of New York na Facebooku dosud podpořilo více než 12 milionů uživatelů, na Instagramu ho sledují téměř 3 miliony lidí. Mezinárodní akademie digitálních umění a věd Stantonovi v roce 2013 udělila ocenění Webby Award za Nejlepší využití fotografie, získal i cenu People‘s Voice Award za Nejlepší kulturní blog.
„Když jsem se dozvěděl, že moji dceru zavraždili, seděl jsem akorát za ozbrojenou loupež. Ona a můj zeť brali halucinogeny. Dusil ji, měla tak docílit lepšího orgasmu. Odřízl ji ale od přísunu kyslíku na příliš dlouhou dobu a zabil ji. Místo toho, aby zavolal policii, seděl nad ní tři dny a pak ji vyhodil za supermarket. Byl jsem hrozně naštvaný, když mi to oznámili, až tak, že jsem vytrhl okovy na nohou, které byly přidělané k zemi. Jsem chudý, ale velmi silný. Moje žena to neunesla a předávkovala se. našli ji v koupelně se stovkou prázdných balíčků heroinu. Když mi to zavolali, pokusil jsem se oběsit na prostěradle,“ zní další krátký příběh na Humans of New York.
Magazín Time navíc Stantona ve stejné době zařadil mezi 30 lidí pod třicet, kteří změnili svět. „Seznamte se s fotografem, který své hobby proměnil ve světovou senzaci,“ napsal na sklonku roku 2013 americký časopis.
Z gettha do Bílého domu
Na začátku letoška Stanton fotografoval třináctiletého chlapce Vidala a posléze i jeho velkou inspirátorku paní Lopézovou, ředitelku střední školy v Brownsville, v nejchudší a nejdrsnější části Brooklynu a potažmo v celém New Yorku. Série jejich snímků s popisem frustrace z nejasné budoucnosti během ledna návštěvníky bloku Humans of New York velmi zasáhla.
Stanttonovi se tak skrze fundraising podařilo získat více než milion dolarů na výlety na Harvard, letní kempy nebo stipendia pro studenty, a to s jediným cílem – ukázat dětem, že i v oblasti s velkou kriminalitou si lze svou budoucnost vybrat.
Čtěte také: Vrací se Hra o trůny. Podívejte se na první záběry
Záhy přišel další úspěch. Že ve své cestě za vzděláním není chlapec sám, dal malému chlapci najevo i americký prezident Barack Obama. Ten si pozval chlapce i ředitelku střední školy do Oválné pracovny Bílého domu. „Nemusíš na to být sám. Nikdo není, každý potřebuje podporu,“ řekl chlapci Obama. „Mladí lidé jako jsi ty by se nikdy neměli bát nebo stydět obrátit se na ty, kteří tě mohou něco naučit. Tam venku je spoustu lidí, kteří budou vždy ochotni poskytnou podporu lidem, kteří se snaží udělat správnou. Důležité je umět naslouchat,“ dodal.
“You don’t do things alone. Nobody does things alone. Everybody always needs support. For a young man like you, you…
Posted by Humans of New York on 6. únor 2015
Příběhy s fundraisingovým potenciálem
Silný fundraisingový potenciál blogu dokládají i další sbírky. Například po hurikánu Sandy, který v roce 2012 těžce zasáhl New York i další oblasti, se Stanton vydal do postižených oblastí a nafotil tamní obyvatele. Jeho cílem bylo na základě fotografií vybrat na pomoc postiženým 100 tisíc dolarů. Během prvních 12 hodin se vybralo 86 tisíc dolarů a na konci kapaně více než 300 tisíc.
Sám Stanton projekt Humans of… realizoval i v Bostonu, po teroristickém útoku na běžecký maraton v roce 2013, nebo v Íránu. Na konci léta 2014 také během 50 dnů ve spolupráci s OSN nafotil lidi napříč Jordánskem, Izraelem, Demokratickou republikou Kongo, Keňou, Ugandou, Jižní Súdánem, Ukrajinou, Indií, Nepálem, Vietnamem a Mexikem.
Nezůstalo ale jen u blogu. Stanton po nasbírání dostatečného množství materiálu převedl svoji práci i do knižní podoby. Publikace Humans of New York se stala okamžitě podle deníku New York Times bestsellerem číslo jedna.