Ruský parlament schválil použití vojenské síly v Sýrii
Poprvé od Afghánistánu?
Ruští senátoři dnes jednomyslně schválili možnost nasazení ruské armády v zahraničí. Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov podle agentury Reuters řekl, že opatření se týká Sýrie, jejíž prezident Bašár Asad požádal Moskvu o pomoc, a zahrnuje pouze letectvo, nikoli pozemní síly. Horní komora parlamentu jednala o nasazení armády za hranicemi státu na žádost prezidenta Vladimira Putina.
Některá média už dříve informovala, že Rusko již zahájilo v Sýrii letecké údery. Média také uvedla, že Rusko do Sýrie pravidelně posílá vojenskou výzbroj a také personál. Upozornila na to agentura AFP s odkazem na nejmenovaný vojenský zdroj. „Už dva týdny až do dneška přistává každé ráno jedno ruské nákladní letadlo na vojenské základně asi 25 kilometrů jižně od města Latákíja,“ uvedl zdroj. Kreml nicméně veškeré podobné informace popírá.
O společném postupu v Sýrii jednali ruský prezident Vladimir Putina a prezident Spojených států Barack Obama během zasedání Valného shromáždění OSN. Po diskusi o případném zapojení Ruska do vojenských operací Putin nevyloučil účast ruských letadel na vzdušných zásazích spojenců, k zapojení do pozemní operace však podle něho nikdy nedojde. „Uvažujeme o tom,“ řekl novinářům o možném angažmá ruských letadel nad Sýrií.
Čtěte také: Rusové už tajně dopravili do Sýrie desítky bojových letadel
Podle vojenského blogu The Aviationist Rusko tajně posílalo do Sýrie bojové letouny Suchoj. Na satelitním snímku z 21. září se blogu podařilo identifikovat čtyři bojové letouny Suchoj Su-30, dvanáct letounů Suchoj Su-25 a dvanáct letounů Suchoj Su-24, celkem tedy 28 bojových letounů. Ty měly být na základnu dopraveny v elektronickém stínu nákladních letadel.
Moskva, která je dlouholetým Asadovým spojencem, tvrdí, že cílem současného výrazného posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii není podpora Asada, ale boj proti Islámskému státu. Nasazení ruské armády v této blízkovýchodní zemi znepokojuje Západ.
Jestliže se Rusko začne aktivně podílet na vojenských akcích, půjde o první oficiální zapojení Ruska do válečného dění na vzdáleném bojišti od sovětské intervence v Afghánistánu v roce 1979.