Poslední sbohem Josefu Masopustovi. Podívejte se
Fotbalová legenda
Více než tisíc lidí se dnes přišlo na pražskou Julisku rozloučit s Josefem Masopustem, jedním z nejlepších českých fotbalistů historie a držitelem prestižního ocenění Zlatý míč. Vicemistr světa z roku 1962 zemřel po dlouhé nemoci před několika dny ve věku 84 let. Kromě spoluhráčů z mistrovství se s ním přišel rozloučit i ministr obrany Martin Stropnický nebo olympijská vítězka Věra Čáslavská.
Josef Masopust byl v roce 1962 součástí československého fotbalového týmu, kterému se na mistrovství světa podařilo vybojovat stříbrnou medaili. Později – i za tento úspěch – obdržel prestižní ocenění Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Tuto cenu po Masopustovi nezískal žádný Čech až do roku 2003, kdy ji obdržel záložník Pavel Nedvěd.
S Masopustem se kromě rodiny a fanoušků přišlo naposledy rozloučit i několik osobností, včetně gymnastky a olympijské vítězky Věry Čáslavské. Ta se dnes na veřejnosti objevila poprvé od květnové operace rakoviny slinivky. „Dovol mi, Pepíku, abych se s tebou rozloučila za všechny sportovce na světě a za všechny, kteří tě obdivovali jako člověka a kterým je líto, že už tu nejsi. Byl jsi nádherný člověk,“ citují média proslov Čáslavské.
Celý stadion několik minut tleskal
Za fotbalovou asociaci FIFA přišla slavnému fotbalistovi vzdát hold její slovenská představitelka Eva Pasquierová. „Sešli jsme se říci sbohem jednomu z největších fotbalistů světa. Odešel sice velký člověk, ale neodešla jeho legenda, která s námi bude žít navěky,“ řekla a popřála Masopustovi „šťastnou cestu do fotbalového nebe“.
Na stadion Dukly na pražské Julisce pak dorazilo i osm dalších hráčů, kteří spolu s Masopustem vybojovali stříbrnou medaili na mistrovství světa v roce 1962. Hráči v druhé části smutečního obřadu drželi stráž u kamarádovy rakve. Vystřídali tak zástupce Dukly včetně bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady, kteří zde stáli předtím. Když rakev s tělem mrtvého fotbalisty odjížděla, celý stadion několik minut tleskal.
Josef Masopust se narodil v roce 1931 na Mostecku. První ligu začal hrát v Teplicích, ale později přešel k pražské Dukle, v jejímž dresu hrál téměř celou svou kariéru. Po sérii úspěchů v 60. letech začal působit jako trenér v mnoha zemích na celém světě. Kromě stříbrné medaile z mistrovství a Zlatého míče se mohl pochlubit i titulem ‚Nejlepší český fotbalista posledních 50 let‘, který mu udělil Českomoravský fotbalový svaz nebo vítězstvím v anketě ‚Česká fotbalová osobnost století‘.
Později byl odborníky vyhlášen jako český Fotbalista století. Za zmínku nepochybně stojí i to, že ho v roce 2004 slavný fotbalista Pelé zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Ověnčený úspěchy naposledy vydechl 29. června, kdy zemřel po dlouhé nemoci.