Poletí k Marsu pouze ženy? Bylo by to výhodnější

Ženy méně spotřebují

Poletí k Marsu pouze ženy? Bylo by to výhodnější
Sally Rideová byla první ženou ze Spojených států, která se podívala do vesmíru. Foto: Foto: Wikimedia Commons/U.S. National Archives and Records Administration
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zkoumání vesmíru bylo od počátku spíše mužskou doménou. Vyslat do kosmu ženy je ale v určitých ohledech výhodnější: spotřebují méně jídla a kosmická loď by tak vyrážela na svou cestu vesmírem mnohem lehčí. Ukazuje to i přípravná mise týmu pro první let na Mars.

Americký úřad pro kosmonautiku NASA se připravuje na vyslání prvních lidí na Mars. Od loňského roku probíhá na Hawaji už třetí fáze projekt HI-SEAS, který simuluje pobyt skupiny mužů a žen na této planetě, zkoumá jejich chování i biologické potřeby. Zajímavý postřeh přinesla první etapa výzkumu, které se zúčastnila Kate Greenová a zjištění popsala pro list The Independent.

Skupina byla zavřená po čtyři měsíce mise na Hawaji a všichni měli naprosto stejný program. Ukázalo se, že ženské členky posádky spotřebují mnohem méně kalorií než muži. Během jednoho týdne spálil astronaut průměrně 3450 kalorií za den, zatímco u ženy byl denní průměr 1475 kalorií – tedy méně jak polovina.

Pro let na Mars jsou nezbytné přesné výpočty množství potravin, které posádka spotřebuje. Čím více jídla kosmická loď ponese, tím bude těžší a zároveň tak spotřebuje více paliva. „Cokoliv sníží váhu kosmické lodi, bude skvělé. Myslím, že je to rozumný návrh,“ poznamenal Andrew Rader z americké společnosti SpaceX k nápadu o ženské posádce letu na Mars.

NASA ví o přednostech žen ve vesmíru dlouho

Výhody ženských astronautek ukázaly už americké studie z padesátých a šedesátých let. Lékařské výzkumy ukázaly, že ženské tělo je vybaveno silnějším srdce, a lépe se proto vyrovná s vibracemi a radiací. Podle psychologických studií z této doby navíc ženy dokáží lépe zvládat izolaci. Z dnešního pohledu pohledu měly tyto výzkumy značná omezení, například nedostatečný počet účastníků, připomněl britský list.

NASA o závěrech těchto průzkumů podle listu The Independent věděla. Při rozhodování, koho vyslat do vesmíru, ale hrály a hrají roli další aspekty, politické i kulturní. První ženou ve vesmíru byla v roce 1963 Valentina Těreškovová ze Sovětského svazu, která předstihla Američanku Sally Rideová o celých dvacet let.

Čtěte také: Ruska odletěla do vesmíru. Novináře zajímaly její vlasy a dcera

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz