Praha plánuje tři masové hroby. Pro případ velké katastrofy

Krizový plán

Praha plánuje tři masové hroby. Pro případ velké katastrofyAKTUALIZOVÁNO
Ďáblický hřbitov, kde by v případě mimořádné události mohl vzniknout masový hrob. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Packa
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Správa pražských hřbitovů pracuje na novém plánu konkrétní činnosti, který je součástí krizového plánování města Prahy, aby byla připravená na řešení mimořádných událostí s vysokým počtem obětí. V rámci něj řeší také možnost vzniku masových hrobů, k čemuž by došlo v případě velké katastrofy s tisíci obětmi. Praha má podle ředitele Správy k dispozici volné kapacity pohřebišť, kde by bylo možné udělat tři masové hroby.

„V současné době vzniká nový plán konkrétní činnosti, který má řešit nakládání s vysokým počtem zemřelých a především situace, při kterých by bylo velké množství neidentifikovatelných těl,“ uvedla pro ECHO24.cz metodička krizového plánování hlavního města Prahy Lenka Pivovarová. V praxi se podle ní rozpracovávají dílčí body stávajících krizových plánů do samostatného plánu.

„Samozřejmě musíme mít vymyšlené kapacity pro takové případy,“ potvrdil pro ECHO24.cz​ vedoucí oddělení krizového managementu Daniel Barták. Zdůraznil ale žádný krizový plán nemůže řešit vše a vždy tedy závisí na konkrétní mimořádné události.​

Celkem tři masové hroby by vznikly na Ďáblickém hřbitově, na Bohdalci nad Vršovickým hřbitovem a jedna u Hloubětínského hřbitova, uvedl pro MF DNES ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený, podle nějž by na těchto místech bylo možné během několika hodin strojově vykopat velké jámy či šachty.

Nepravděpodobný scénář

Nyní správa hřbitovů dává spolu s Hasičským záchranným sborem dohromady plán, v němž bude specifikováno v jakém případě, jakým způsobem a v jakém množství by se těla musela do masových hrobů skládat, aby je bylo později možné identifikovat.

Plán, který počítá s hromadnými hroby, by byl ale realizován jen v případě velkého neštěstí, při kterém by zemřely tisíce až desetitisíce lidí, což považuje Červený za velmi nepravděpodobné. Stejně se vyjádřila i Pivovarová. „Nenapadá mě událost, která by se musela stát, aby zemřel tak vysoký počet lidí,“ vysvětlila. Jiným způsobem by se řešily havárie s nižším počtem obětí.

„Když to budou stovky obětí, tak se to vyřeší jinak. Praha má dostatečné kapacity chladicích zařízení, která jsou schopná těla uchovat po nějakou dobu a zabránit rozkladným procesům. Navíc při stovkách obětí by si je chtěli pochovávat sami pozůstalí. Ale když to budou desetitisíce, tak by se to nedalo kapacitně zvládnout. V Praze jsou jen dvě krematoria, v okolí další tři a tohle by bylo už příliš,“ uvedl pro MF DNES Červený.

Místa, na nichž by eventuálně masové hroby vznikly, podle Červeného nejsou nijak označená a lidé je tak nepoznají. Často jsou také dnes využívaná jiným způsobem, ve Vršovicích se například jedná o plochu, která je pronajímána jako sklad dlažebních kostek.

Magistrát hlavního města Prahy na přípravě krizového plánu pouze participuje, vzájemně spolupracuje s Hasičským sborem hlavního města Prahy, který dále spolupracuje například právě se Správou pražských hřbitovů.

Čtěte také: Kamery v Praze za miliardu. Zvýšení bezpečnosti, či populistické šmírování?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články