Britští lékaři ve studii propadli: zapomínají v tělech nástroje
Loni 102 případů
Britské nemocnice patří mezi západními státy k těm nejhorším v zapomínání chirurgických nástrojů v tělech pacientů. Vychází to ze studie OECD. Jen v minulém roce britští lékaři nechali pacienta odejít s cizím předmětem v těle 102krát.
Chirurgické nůžky, svorky, obvazy nebo části podkožních jehel. Tyto a další předměty britští lékaři nechávají v tělech pacientů nejčastěji. Ti pak doma často trpí těžkými bolestmi na jejichž příčinu se často přijde až po několika měsících. Do té doby mohou zapomenuté nůžky v těle způsobit infekci, otravu krve nebo selhání orgánů, píše se ve studii OECD, jež srovnávala 16 evropských zemí. Česká republika do studie zahrnuta nebyla.
,,Při operaci by mělo být povinnou součástí na začátku a na konci spočítat a zaregistrovat všechny použité nástroje a předměty. Seznam by doktor nebo sestra měli vždy nahlas přečíst,“ řekla britskému Telegraphu Joyce Robins z organizace Patient Concern, starající se o práva pacientů a dodala, že to, jestli nějaký nežádaný předmět v těle pacienta zůstane, by nemělo být považované za pouhou smůlu.
DTN UK: UK hospitals have sixth worst record for leaving 'foreign bodies' after surgery: A new report shows th... http://t.co/MYJg8wh4uA
— DTN UK (@DTNUK)
3. Srpen 2015
V roce 2009 celá země znala případ Donny Bowettové, bývalé sestry, která po běžné operaci žlučníku z nemocnice odešla se 17 centimetrovými chirurgickými kleštěmi. Několik měsíců po operaci žena trpěla těžkými bolestmi, které si doktoři neuměli vysvětlit. Poslali ji na magnetickou rezonanci, která kleště v těle začala přesouvat, což pacientce způsobilo ještě silnější bolest. Až na rentgenu lékaři kleště odhalili a vyjmuli.
Podle studie k takovým případům nejčastěji dochází v pohotovostní chirurgii, kvůli neplánovaným změnám v léčbě a také výměnou ošetřujících lékařů při směnách.
Ve zprávě OECD, která srovnávala 16 evropských států, se Británie umístila jako šestá nejhorší s pěti případy na 100 tisíc lidí. Je tak například horší než Polsko nebo Slovinsko. Na samém konci nelichotivého žebříčku skončilo překvapivě Švýcarsko. Naopak nejpečlivější jsou při operacích podle výzkumu lékaři v Belgii.