Úřednice z ministerstva financí vyzvídala v Bruselu o Čapím hnízdě
Babišova úřednice na výzvědách?
Úřednice z ministerstva financí letos v lednu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) k jeho vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Chtěla je získat na příkaz náměstka Tomáše Vyhnánka a bez vědomí přímých nadřízených, píše v pondělním čísle měsíčník Reportér. Časopis cituje ze záznamů nadřízených úřednice, kteří se kvůli případu obrátili na prošetřovatele Úřadu vlády Jana Kněžínka. Ministerstvo financí, Kněžínek i dotčení úředníci odmítli záležitost komentovat. Babiš o celé záležitosti ví, na ministerstvu však podle měsíčníku vše zůstává víceméně při starém.
OLAF prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na projekt farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropské peníze, které by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Část opozice tento postup vnímá jako dotační podvod a žádá o svolání mimořádné schůze Sněmovny, na níž by Babiš podal vysvětlení.
Čtěte také: Babiš: Je to kampaň, nic jsem neudělal, majitele znám, vysvětlení pošlu
O to více znepokojivě proto může znít, že referentka ministerstva financí Barbora Boschat se podle zjištění Reportéru pokoušela v Bruselu vyzvědět, jak vyšetřování OLAFu v souvislosti s Čapím hnízdem pokračuje. OLAF však místo odpovědi přeposlal mail Boschat jejímu nadřízenému Ladislavu Janákovi. Ten následně začal s kolegyní Martinou Uhrinovou pátrat po tom, jak je možné, že se Boschat bez vědomí nadřízených pokouší komunikovat s OLAFem.
Boschat Janákovi a Uhrinové řekla, že jednala na přímý pokyn Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka. Dvojice úředníků o tom podle měsíčníku informovala řadu vedoucích úředníků ministerstva financí včetně samotného ministra Andreje Babiše. Ten jim zprvu měl přislíbit pomoc, nakonec se ale do potřebných kroků zrovna nehrnul. Janák s Uhrinovou se tak při jednání s nadřízenými setkávali s neurčitými odpověďmi a protichůdnými informacemi.
Nakonec proto podali stížnost k prošetřovateli Úřadu vlády Janu Kněžínkovi, který má za úkol prověřovat podezření týkající se členů vlády. V žádosti o prošetření úředníci podle časopisu uvedli, že jejich podřízená se snažila zakrýt skutečný důvod dotazu na OLAF. „Pakliže by tuto informaci obdržela, byla by schopná varovat kontrolovanou stranu, tj. společnost Agrofert, o plánované kontrole, včetně jejího zaměření,“ cituje měsíčník z písemné žádosti.
Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení ministerstva financí Reportéru sdělila, že zmiňovaní úředníci u ministerstva nepodali žádnou stížnost podle zákona o státní službě nebo návrh na kárné řízení. „Státní tajemník věc z vlastního podnětu prověřil a neshledal zatím ve věci důvod k zahájení kárného řízení žádného státního zaměstnance MF,“ cituje měsíčník Štěpanyovou.
Kauza kolem projektu Čapí hnízdo nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Dnes ministr v televizi Prima uvedl, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. S dalším komentářem chce počkat, až jak dopadne vyšetřování, řekl. Věc vedle úřadu OLAF prověřuje také česká policie.