Po olympiádě připravuje Rusko nejdražší fotbalový šampionát

Soči bylo ekonomická katastrofa

Po olympiádě připravuje Rusko nejdražší fotbalový šampionátNOVÉ
Rozestavěný stadion Otkrytie Arena v Moskvě. Foto: Wikipedia
1
Svět
Sdílet:

Rusko chystá další sportovní megaakci. Fotbalové mistrovství světa v Rusku v roce 2018 se podle odhadů patrně stane nejdražším v historii šampionátů. Plánované výdaje na přípravu turnaje se od roku 2010 zdvojnásobily na 20 miliard dolarů. Ekonomové varují, že po zimní olympiádě v Soči jde o další akci, která v dlouhodobém horizontu negativně ovlivní hospodářství celé země. 

Ruský prezident Vladmir Putin v neděli před finálovým zápasem letošního fotbalového mistrovství světa v Brazílii převzal symbolickou pořadatelskou štafetu od brazilské prezidentky Dilmy Rouseffové. „Uděláme všechno, abychom zorganizovali akci na nejvyšší úrovni,“ prohlásil Putin.

Více zde: Putin na Kubě: Na fotbalový šampionát 2018 v Rusku nebudete potřebovat víza 

Podobně mluvil Putin i o zimní olympiádě v Soči, která místo původně plánovaných 20 miliard dolarů stála nakonec Rusko 51 miliard dolarů a byla vůbec nejdražšími hrami v historii. Budování potřebné infrastruktury a sportovišť se prodražilo oproti původním plánům a neobešlo se bez podezření z korupce a kritiku kvůli nedodělkům. 

Soči? Ekonomická katastrofa

Odborníci zaměřující se na pořadatelství velkých sportovních událostí upozorňují, že ačkoliv podobné projekty přinesou zemi dočasnou prestiž a příjmy, jejich dlouhodobé ekonomické důsledky jsou spíše negativní.

Profesor ekonomie Andrew Zimbalist pro NBC News připomněl, jak ruské hospodářství ovlivnily hry v Soči. "Soči bylo pro Rusko ekonomická katastrofa. Mají teď spoustu bílých slonů a nevědí, co s nimi,“ upozornil Zimbalist na předražené budovy, které se po olympiádě nedají využít.

Putinovy hry v Soči: Putinův sen aneb Soči lepší než Cannes

Problémem číslo jedna z hlediska výdajů se jeví výstavba stadionů. Rusové plánují, že mistrovství se odehraje na 12 stadionech v jedenácti městech po celém území evropské části Ruska. Některá sportoviště se mají stavět přímo pro šampionát a práce na nich jsou sotva na začátku. Náklady na výstavbu jednoho fotbalového stadionu se pohybují mezi 200 až 800 miliony dolarů. 

Profesor Martin Müller z Univerzity v Curychu ve své studii zaměřené na výdaje ruských organizátorů upozorňuje, že „všechny stavební projekty už překročily plánované rozpočty a mají zpoždění“.

„V červnu 2014 se blíží k dokončení tři z dvanácti stadionů,“ uvádí ve své studii Müller. „Stadion v Sankt Peterburgu bude hotový za několik let a na zbývajících šesti stadionech, které se musí postavit od základů, se ještě nezačalo pracovat,“ doplnil vědec.

Hrozí tak, že stavby se budou dokončovat na poslední chvíli a ve spěchu – stejně tomu bylo v Brazílii a pořadatelé za to sklidili náležitou kritiku. Další stadiony potřebují nákladné úpravy, aby vyhověly požadavkům mezinárodní fotbalové asociace FIFA.

Více zde: Dobrovolníci v Brazílii utřeli nos: hodně práce, žádné lístky

Fotbal v Rusku netáhne

Kromě toho se již teď řeší, jak využít nové nebo zrenovované arény po turnaji. Ukázkovým příkladem je stadion v Jekatěrinburgu. V roce 2011 prošel rozsáhlou renovací za 82 miliard dolarů. Kvůli šampionátu jsou ale nutné další úpravy. Kapacita 27 tisíc míst musí být zvýšena na 43 tisíc. Ta budou obsazena během měsíce, kdy se odehraje turnaj. Průměrná návštěvnost zápasů místního fotbalového celku Ural Jekatěrinburg však jen lehce přesahuje 13 tisíc.

„Většina fotbalových stadionů v Rusku je už teď příliš velká vzhledem k tomu, kolik lidí chodí na fotbal. Těch 15 klubů, které hrají nejvyšší fotbalovou soutěž, využívá přibližně 60 % kapacity jejich stadionů,“ argumentuje Müller.

V Brazílii se podobně pochybovalo o nutnosti stavět kvůli šampionátu stadion s kapacitou 41 tisíc míst ve městě Manaus, které ani nemá žádný velký fotbalový klub.

Další nákladnou rekonstrukcí projde moskevský olympijský stadion Lužniki. Vnitřní přestavba dějiště loňského mistrovství světa v atletice přijde na půl miliardy dolarů.

Toulaví psi a společné záchodky

Kromě ekonomických nákladů se pořadatelské země vystavují zvýšenému zájmu médií, což v mnoha případech přinese opačný efekt, než pozitivní reklamu. V případě Ruska se tak stalo už během olympiády.

Hitem na sociálních sítích se staly nedodělky v hotelových pokojích nebo dvojité toalety. Sportovní výkony měly srovnatelnou pozornost jako příběhy toulavých psů. Řada politiků olympiádu bojkotovala, aby vyjádřila nesouhlas s ruskou politikou vůči Ukrajině. Do popředí se dostaly i problém s diskriminací homosexuálů.

Čtěte více: Toulavé psy ze Soči čeká nový život v Americe

Ruský ministr pro sport Vitalij Mutko komplikace nepřipouští. Server The Moscow Times v neděli citoval ministrův výrok, že nevidí „závažné problémy“, které by mohly ohrozit průběh turnaje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz