Evropa přijme 5000 lidí. Ostatní uprchlíky vrátí do Afriky
Krize ve Středomoří
Většina uprchlíků, kterým se povedlo dostat na evropskou půdu plavbou přes Středozemního moře, se bude muset vrátit domů. EU totiž může přijmout pouze pět tisíc z nich. Vyplývá to z důvěrného dokumentu, který se během čtvrtečního bruselského mimořádného summitu povedlo získat britskému deníku Guardian.
Prozatím není jasné, jakého počtu uprchlíků by se případný přesun týkal. Do dubna letošního roku se do Evropy tímto způsobem dostalo asi 36 tisíc lidí, v loňském roce to bylo celkově 150 tisíc. Záležitosti spojené s přesunem budou podle dokumentu v gesci Frontexu (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU).
Dále z dokumentu vyplývá, že by mělo dojít k zdvojnásobení financování operací Triton a Poseidon, které mají monitorovat pohyb nelegálních uprchlíků směřujících z Afriky do Evropy. Evropští lídři se shodli, že by měli začínat pracovat na vytvoření systému, který by se soustředil na identifikaci, zadržení a zničení lodí, kterých by se překupníci případně mohli zmocnit.
„Naší hlavní prioritou je zabránit tomu, aby na moři umřeli další lidé. Proto jsme se rozhodli, že zesílíme naši přítomnost na moři, budeme bojovat s překupníky a budeme se snažit zabránit ilegální migraci,“ je uvedeno v dokumentu před prohlášením, ve kterém se evropští lídři hlásí k podpoře obnovení vládní moci v Libyi.
Do Itálie, Řecka a Malty, tedy zemí, které jsou přívalem uprchlíků zasaženy nejvíce, už míří krizové týmy, které budou tamním úředníkům pomáhat s procesem přijímání uprchlíků. Pomoc by měla zamířit také do afrických zemí, ze kterých lodě s uprchlíky nejčastěji vyplouvají – do Tuniska, Egypta, Súdánu nebo Mali.
Čtěte více: ‚Platí se i za záchrannou vestu.‘ Příběh uprchlíka, který přežil
Proti postupům evropských politiků v rámci řešení uprchlické krize se v Bruselu ve čtvrtek demonstrovalo. Několik stovek demonstrantů ve smutečním průvodu prošlo centrem Bruselu. „Je to ostuda. Umírají tam lidé a unie nedělá nic,“ řekla ČTK jedna z účastnic akce. Protestující upozorňovali nejen na tragickou situaci tisíců uprchlíků, ale prý také na stále panující rasismus a xenofobii evropské veřejnosti.
Čtěte také: Černoši končí v podpalubí. Vodu nedostanou, aby nechodili na záchod
O konání čtvrteční schůzky rozhodl v pondělí předseda Evropské rady Donald Tusk po žádosti italského premiéra Mattea Renziho a poté, co u břehů Libye našlo smrt až 900 lidí. Pohřbu části z nich, který byl v Bruselu jen symbolický, se dnes přímo na Maltě účastní evropský komisař pro vnitřní věci a migraci Dimitris Avramopulos.
Tragédie a ztráty na životech ale pokračují dál, podle evropské agentury Frontex by se v příštích měsících mohl pokusit Středozemní moře ze severu Afriky do Evropy překonat až milion osob