Babiš se zbavil Prachaře. Kdo další je na řadě?

KDO BUDE DALŠÍ

Babiš se zbavil Prachaře. Kdo další je na řadě?NOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Je prvním ministrem Sobotkovy vlády, který rezignoval po vlně kritiky. Těžko ale bude ministrem posledním. Odchod Antonína Prachaře umožní šéfovi ANO Andreji Babišovi vyostřit kritiku vůči slabším zástupcům ČSSD. Zbývají jen dvě neznámé. Jak dlouho Bohuslav Sobotka tlak ustojí a na kterém místě nakonec sáhne po první výměně sám.

Babiš už na začátku ledna správně vystihl, kde čeká vládu největší problém. „Absolutně nejhorší resort je podle mého názoru ministerstvo dopravy. To je totální kolaps, problémy s firmami – České dráhy, ČD Cargo, nestaví se. Dokonce jsem se dozvěděl, že ŘSD ani nevykupuje pozemky podle novely, která byla přijata minulý rok,“ prohlásil krátce po podpisu koaliční smlouvy. Velmi podobně se šéf ANO vyjádřil i ve středu, když oznámil Prachařovu rezignaci.

Čtěte také: Ministr dopravy Prachař končí, nahradit ho má šéf Skansky

Prachař řízení resortu prostě nezvládl, i když Babiš loni hledání ministra dopravy věnoval celé Vánoce. Vicepremiér sice tvrdil, jak ministr intenzivně pracuje, sám přitom nešetřil kritikou na jeho hlavu. Situace vygradovala letos v říjnu spolu se senátními volbami, ve kterých Prachař k nelibosti Babiše kandidoval také.

„Problém pana Prachaře byl vyřešen.“

Začátkem měsíce vicepremiér nejprve v novinovém interview prohlásil: „Ředitelství silnic a dálnic je v rozkladu. Bohužel tam pan Prachař ještě nenašel dobrý management. Prachařovi se nepovedlo dodat ani dobrý management do ČD Cargo. Asi ani do managementu Českých drah.“ Následovala mimořádná sněmovní schůze k veřejným zakázkám na resortu dopravy. A těsně před druhým kolem pak Babiš ministrovi přes ČTK vzkázal, že si bude muset vybrat. Buď ministerstvo, nebo Senát.

Čtěte také: Prachaře nebo Válkovou neodvolám, říká šéf ANO

Prachařův senátní neúspěch se stal hlavním tématem povolební konference hnutí ANO. Tehdy ještě Babiš ministra podržel se slovy: „Problém pana Prachaře byl vyřešen. Nemyslím si, že ho to poškodilo, protože měl silného soupeře. Paní Seitlová už byla senátorka.“ Definitivní řešení přišlo ale až ve středu ráno s ohlášením rezignace. Ministr, který neuspěl ve volbách do Senátu, nakonec mizí z vlády ven.

Skončí podle stejného modelu i Chládek?

Antonín Prachař není jediným ministrem, který v boji o Senát selhal. Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD je na tom ještě hůř. Mandát senátora měl, ale ztratil ho. Také Chládek za sebou vláčí hned několik problémů.

Premiér Sobotka si ministra školství zavolal letos v květnu. V médiích se objevily informace, že se chová drsně k podřízeným a vyvíjí na ně nepřiměřený tlak. Chládek sice takové zjištění popíral, přesto mu šéf ČSSD doporučil, ať se k lidem na ministerstvu kouká chovat slušně.

Do poměrů v Sobotkově vládě může výrazně promluvit ale už březnový sjezd strany. Právě to je hranice, do kterého se premiérovi zřejmě nebude chtít jakéhokoli ministra z ČSSD vyměňovat.

Hned z několika úhlů je problematické také ministrovo vzdělání. V životopise zatajil vzdělání na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě. A jeho osm let stará rigorózní práce na 58 normostran by dnes na českých univerzitách zřejmě neobstála už ani jako diplomka.

Čtěte také: Klaus vadil. Tak ho ministr Chládek hodil přes palubu

Premiér Sobotka ale ministra poté, co neuspěl ve volbách, podržel. Pokud se jeho židle začne znovu otřásat, bude to zřejmě až na jaře příštího roku. Právě v době maturit bývá pozornost věnovaná ministru školství z celého roku největší.

Možná oběť sjezdu ČSSD: Dienstbier

Do poměrů v Sobotkově vládě může výrazně promluvit ale už březnový sjezd strany. Právě to je hranice, do kterého se premiérovi zřejmě nebude chtít jakéhokoli ministra z ČSSD vyměňovat.

Jistou pozici nemá ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. Motivován několika nominacemi z regionů chce zaútočit na post druhého muže ČSSD. V době sporů o služební zákon se ale znovu ukázal jako solitérní hráč a od té doby ochladla i jeho vazba s premiérem.

Čtěte také: Krýt záda Sobotkovi. Šéf ČSSD si chce prosadit svůj tým

Na jaře 2013 se Dienstbier přes Sobotkovu podporu do stranického vedení nedostal. Teď už Sobotka jasně řekl, že chce jako 1. místopředsedu raději ministra vnitra Milana Chovance. A je otázka, zda bude chtít mít po sjezdu Dienstbiera dál také ve vládě. Zajímavý by přitom byl scénář, ve kterém by Dienstbier Chovance porazil. Stejně jako ten, kdyby se v souboji členů vlády vyšvihl na post druhého muže ČSSD nakonec Jeroným Tejc, kterého o šanci na vládní křeslo loni připravila účast na lánské schůzce.

Babišovy výpady upevňují Němečkův post

Ze sociálnědemokratických ministrů je nyní zřejmě nejkritizovanější šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jenže hlavní díl jeho kritiky obstarává Andrej Babiš. Kvůli nákupům přístrojů v ostravské fakultní nemocnici, kterou Němeček řídil, chystá trestní oznámení. Ministra obviňuje podpultovými metodami z nadměrného pití, vyvádění peněz na stavbu rodinného domu a z toho, že se nechce odstřihnout od některých exponentů ODS.

Čtěte také: Poslanec ANO: Babiš teď zesílí tlak na odvolání Němečka

Němeček nebyl na mol. Zastali se ho poslanci i správce kláštera

Babiš zase tweetuje: Kritizuji stejný tunel jako Sobotka

'Ať se jde léčit,' kritizuje Babiš Němečkův útok na Mafru

Jenže právě příliš hlasitá Babišova kritika Němečkovi pomáhá. Pokud by ho nyní premiér Sobotka odvolal z vlády, všichni sociální demokraté by to brali jako jasný ústupek šéfovi ANO. A předseda ČSSD by v měření s Babišem, ve kterém už tak často nedrží krok, přišel o další body. Trochu menší rána by to pro Sobotku byla samozřejmě byla v případě, že by Němeček kabinet opustil sám.

Další změny můžou přijít i u ANO

Odchodem ministra Prachaře a předchozí výměně na resortu místního rozvoje samozřejmě nemusí končit ani kolotoč změn u hnutí ANO. Dlouhodobě musí čelit kritice ministryně spravedlnosti Helena Válková. Výbušné výroky a personální spory v jejím případě sice už odeznívají, o to silněji naopak zaznívá kritika zevnitř justice. S její prací opakovaně nebyl spokojený ani Babiš.

Už několikrát musel svoje výroky žehlit také ministr obrany Martin Stropnický. Nejnovější epizody v sérii kontroverzí kolem jeho působení na ministerstvu jsou už ale spíš úsměvné. Jako například ta, když poslanci s vážnou tváří řešili jeho účinkování v televizním seriálu na komerční televizi.

Pokud by ministr zemědělství opravdu kandidoval a stranického šéfa porazil, zřejmě by se to musel promítnout také do poměrů do vládě. Z Jurečky by pak mohl být nový vicepremiér.

Potenciální rošáda u lidovců

Na první pohled nejstabilněji vypadá sestava tří ministrů za KDU-ČSL. Vicepremiér Pavel Bělobrádek, šéf resortu zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman jsou proti kolegům z ANO a ČSSD poněkud v závětří. A navíc až na některé hlášky na Twitteru sami nedělají kroky, které by zvlášť pobuřovaly politické konkurenty nebo veřejnost.

Přesto může jedna změna přijít také u lidovců, po volebním sjezdu v květnu příštího roku. Post předsedy strany má sice obhajovat Bělobrádek, jeho sokem může být ale Jurečka. Pokud by ministr zemědělství opravdu kandidoval a stranického šéfa porazil, zřejmě by se to musel promítnout také do poměrů do vládě. Z Jurečky by pak mohl být nový vicepremiér.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz