Vrtěti dotacemi? Spíš si musí stát začít živnostníků opět vážit
Zřejmě se blíží doba, kdy do názvu našeho státu přibude jedno slovo. Staneme se Českou dotační republikou. S návrhem na další typ dotace totiž koketuje současný ministr zemědělství. Proč právě dnes? Protože k potížím, které provázejí především obchody s potravinami v malých obcích již několik let, se přidal novodobý strašák s koktavým názvem – EET.
Je s podivem, že až do uzákonění novodobé inkviziční praktiky zvané EET nikdo osudy malých prodejen nebo dokonce hospůdek na venkově nijak zvlášť neřešil. Až nyní.
A rovnou bezmyšlenkovitě – dotací na provoz. Stejně bezmyšlenkovitě, jako byl přijatý zákon o EET, který plošně bez rozdílu nařizuje všude a všem: zaplaťte si vlastní kontrolu.
Není to nakonec tak dávno, kdy se přece nechali navrhovatelé zákona slyšet, že kdo není schopen vydělat na pořízení a provoz EET, nemá vůbec podnikat. Jako by nevěděli, nebo spíš nechtěli vědět, že je rozdíl mezi velkou firmou, generující velké zisky, a malým živnostníkem, který se jen snaží vydělat si na prosté živobytí, aby nemusel být závislý na státu a pracovním úřadě. Snad si umějí spočítat, kolik je nutné vytočit piv, nebo prodat rohlíků, aby se pokryly náklady na zaměstnance, daně, provoz, EET a alespoň minimální zisk pro živnostníka? A zda se to vůbec těm živnostníkům podaří? A co teprve ti, kteří si chtějí jen příležitostně přivydělat?
Oč tvrději ovšem státní cifršpioni v převlecích za malíře pokojů kontrolují vydávání elektronických účtenek, o to ironičtěji vypadají výsledky. Po schválení přišlo najednou prozření. Jedni, kteří pro zavedení EET hlasovali, navrhují, aby se vypustila 3. a 4. vlna a venkovské služby stát z našich daní dotoval. Druzí odvolávají, co odvolali, a pro venkovské spolky navrhují limit 300 tis. Kč a ruší user-friendly udavačský web, který předtím sami zavedli.
Ona údajná masová nepoctivost českých živnostníků je zjevně chimérou, a důsledky z ní plynoucí, tedy zavírání obchodů na venkově, kde žijí lidé, co jsou na takovéto obchody odkázáni, nikdo nedomyslel. Jizvy na tváři společnosti se bohužel již staly. Došlo k rozdělení veřejnosti na zaměstnance a podnikatele, kterým se navíc nasadila psí hlava. A tyto jizvy žádná dotace nezahojí.
Dotační snaha navíc navozuje dojem, že stát bude určovat, komu dotaci přidělí. Likvidace živnostníků, dotace, podpora prověřených kádrů a ruinování státního rozpočtu, do kterého přispíváme všichni, není řešením. Nehledě na zvýšenou byrokracii, kterou si nové dotace vyžádají. Někdo je bude muset rozdělovat a někdo kontrolovat. A zaplatí to zase všichni daňoví poplatníci.
Řešení však musí být spravedlivé a mnohem komplexnější, než je rozdávání dotací. Tím může být zrušení dublovaných kontrol, nadbytečných regulací, papírování a zejména snížení daní. Je nutné vrátit podnikání jeho smysl a tím je možnost přirozeně si vydělat, nikoliv postavit své podnikání na dotacích. A jak zahojit jizvy? Prvním krokem musí být, že si stát začne živnostníků znovu vážit.