Britové běžně vozí jaderné zbraně po silnicích a ulicích měst

ATOMOVÉ BOMBY NA SILNICÍCH

Britové běžně vozí jaderné zbraně po silnicích a ulicích městNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje britské vojáky na korbě náklaďáku. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vozidla vojenských konvojů, jež převážejí jaderné zbraně napříč Velkou Británií, měla za posledních 16 let téměř 200 poruch a dalších komplikací včetně dopravních nehod. Vyplývá to ze statistik, které na žádost odpůrců jaderných zbraní zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Kolony s jadernými zbraněmi přitom projíždějí hustě obydlenými městy jako Liverpool nebo Manchester.

Přestože o tom řada Britů nemá ani ponětí, po tamních silnicích a dálnicích vcelku pravidelně projíždí vojenské konvoje, jež převáží jaderné zbraně. Jedná se přitom o mnohasetkilometrové vzdálenosti mezi jižní Anglií, kde se jaderné zbraně vyrábějí, popřípadě opravují a Skotskem, kde se nakládají na ponorky.

Podle údajů, které si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vymohli aktivisté, musela armáda v posledních 16 letech řešit na 180 incidentů, jež souvisely s transportem jaderných zbraní. Vozidla, která byla součástí „jaderných“ konvojů, měla podle britského deníku The Guardian například poruchy brzd, poškozené spojky, poruchy motoru a dokonce i dopravní nehody.

Například v květnu 2013 se jedno z vozidel dostalo do blíže nespecifikovaného kontaktu s jiným vozidlem během přestávky na vojenské základně. Při jiné příležitosti zase byla dvě vozidla „jaderného“ konvoje součástí „menší dopravní nehody“.

V červenci 2011 pro změnu jedno z vozidel podle Guardianu postihla „náhlá a dramatická ztráta výkonu“, pročež musel celý konvoj vezoucí jadernou zbraň „zastavit u kraje dálnice“.

Konvoje můžou napadnout teroristé

Podobné incidenty jsou ale podle aktivistů ze skupiny Ican, která bojuje proti jaderným zbraním, více než nebezpečné. Kromě vážnější nehody, která by mohla vyústit v únik radiace, upozorňují například na hrozbu terorismu – radikálové by mohli „jaderné“ konvoje napadnout.

Nebezpečí v souvislosti s terorismem je zjevné i díky aktivitám odpůrců jaderných zbraní. Jeden z nich se totiž v minulosti na znamení protestu přilepil ke střeše jednoho z vozidel konvoje. Pohyb konvojů je navíc často sledován na sociálních sítích.

Podle dat, jež získali aktivisté, jsou jaderné zbraně převážené v útrobách tmavě zelených 44tunových náklaďáků mezi továrnou v jihoanglickém Burghfieldu a přístavem v okolí skotského Glasgowa. Více než tisícikilometrová cesta obvykle zabere jeden až dva dny a uskutečňuje se dvakrát až šestkrát ročně. Poslední byla podle Guardianu dokončena tento týden.

Konvoje podle aktivistů zpravidla tvoří zhruba 20 vozidel, mezi nimiž jsou i policejní auta a hasičské vozy. Konvoje jezdí po silnicích a dálnicích, přičemž projíždějí hustě osídlenými oblastmi v okolí měst jako Birmingham, Cardiff, Edinburgh, Leeds nebo Newcastle.

Čtěte také: Země se otřásla. KLDR provedla pátý jaderný test. Zatím nejsilnější

Riziko jaderné války ještě nebylo větší, varuje bývalý šéf Petagonu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články