Odpůrci kvót na migranty neuspěli. Soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska

Uprchlické kvóty

Odpůrci kvót na migranty neuspěli. Soud zamítl žalobu Slovenska a MaďarskaAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Reuters

2
Svět
Sdílet:

Evropský soudní dvůr v plném rozsahu zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka podle kvót. Podle soudu rozhodnutí o přerozdělení 120 000 uprchlíků nemuselo být přijato jednomyslně. Soud odmítl i další argumenty Bratislavy a Budapešti.

Slovensko a Maďarsko u soudu napadly rozhodnutí členských zemí ze září 2015 o dvouletém mechanismu přebírání žadatelů o azyl z některých konkrétních zemí, kteří se nacházeli v Itálii a Řecku.

Program předpokládal, že ostatní státy unie si mezi sebe podle kvótového systému přerozdělí celkem 120 000 uprchlíků. Proti tehdy byly nejen Slovensko a Maďarsko, ale také Česká republika a Rumunsko.

Soudní dvůr konstatoval, že rozhodnutí nemuselo být přijato jednomyslně, a mohlo tak být učiněno nelegislativním postupem a nebylo tak nutné zapojení národních parlamentů ani veřejné hlasování v Radě EU. Soud také rozhodl, že unijní smlouvy umožňují orgánům bloku přijmout opatření nezbytná k efektivní a rychlé reakci na stav nouze v důsledku náhlého přílivu vysídlených osob. O dočasném charakteru jasně vymezeného dvouletého programu není podle soudu možné pochybovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Program, který končí na konci tohoto měsíce, ale nebyl příliš úspěšný. Přerozděleno bylo daleko méně uprchlíků a některé státy se do věci zapojily jen málo či vůbec.

Podle Soudního dvora EU však „platnost rozhodnutí nemůže záviset na zpětném posouzení stupně jeho účinnosti“. K rozhodnutí o podobě programu v roce 2015 podle soudu vedlo detailní posouzení tehdy dostupných statistických dat a následná „objektivní analýza účinků“ přijímaného opatření.

Nízký počet nakonec přerozdělených žadatelů o azyl je podle soudu možné vysvětlit celou řadou faktorů, které nebylo možné předvídat v době, kdy se o věci rozhodovalo. Soud v této souvislosti zdůraznil zejména „nedostatek spolupráce ze strany některých členských států“.

Gabriel potvrzení kvót uvítal. Očekává jejich naplnění

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvítal středeční rozhodnutí soudu EU, že členské země musí přijmout uprchlíky a uchazeče o azyl na základě kvót. Nyní Gabriel očekává, že všechny členské státy se budou verdiktu držet a příslušné dohody bezodkladně naplní.

„Vždycky jsem říkal našim východoevropským partnerům, že je správné otázky vyjasnit právní cestou, pokud panují pochybnosti. Ale nyní můžeme očekávat, že všichni evropští partneři se budou rozhodnutí držet a bezodkladně naplní dohody,“ uvedl Gabriel v reakci na zamítnutí žaloby Slovenska a Maďarska.

Slovensko rozhodnutí respektuje, Maďarsko se zlobí

Maďarsko bude nadále všemi právními prostředky usilovat o to, aby nakonec samo rozhodovalo, komu dovolí žít v zemi. Uvedl to šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v reakci na rozhodnutí soudu EU. Podle maďarského ministra je nezodpovědné a ostudné.

Slovensko naopak respektuje verdikt soudu EU vůči žalobě Bratislavy proti unijnímu systému přerozdělování žadatelů o azyl na základě kvót, nadále ale hodlá prosazovat jiný způsob solidarity než přijímání migrantů. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico.

„Náš postoj ke kvótám se nemění. Nadále budeme aktivně pracovat na tom, aby solidarita byla projevena jiným způsobem než nuceným přijímáním migrantů z jiných zemí,“ uvedl Fico. Slovensko je podle Fica připraveno pomoci zvládat migrační vlnu v závislosti na vlastních možnostech. Tento koncept takzvané efektivní solidarity Bratislava představila již dříve.

„Slovensko chce být solidární zemí. Jen nás nikdo nemůže nutit dělat věci, o kterých si myslíme, že jsou nesprávné a že nefungují,“ řekl Fico. Dodal, že na politickém postoji jeho vlády ke kvótám a migrantům se nic nemění ani po verdiktu soudu EU.

Podle předsedy slovenské vlády migranti o pobyt na Slovensku nestojí. „Skutečně chce od nás Evropská komise, abychom naložili na vlak tisíc nebo kolik migrantů z Řecka a Itálie a přivezli je na Slovensko? Ti lidé řeknou, že tady nechtějí být. Máme je zavřít do ohrady? Pokud by takový vlak přijel na Slovensko, pustil bych stopky, prvním vlakem by odjeli všichni na západ,“ řekl Fico. Ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že migranti nezůstanou v zemích, kde nemají vazby na rodinu a komunitu.

Slovenský premiér připomněl, že platnost rozhodnutí ohledně přerozdělování 120 000 uprchlíků z Itálie a Řecka na základě kvót skončí 26. září. „Nemáme (v EU) nic nového, jak se vypořádáme s tím objemem ekonomických migrantů, kteří se nacházejí v Evropské unii,“ uvedl Fico. Skutečná pomoc při zvládání přílivu migrantů podle Fica spočívá zejména v ochraně vnějších hranic EU.

Čtěte také: Nelze vybírat příspěvky a odmítat kvóty, vyčetl Juncker Orbánovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články