Troufnou si Babišovi podřízení zkontrolovat šéfovy dluhopisy?
BABIŠOVY ROZPORY V PŘÍJMECH A VÝDAJÍCH
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek v dopise ministru financí Andreji Babišovi (ANO) jasně napsal, že by jeho nákup korunových dluhopisů měla prověřit finanční správa. Ta má pro takové případy od začátku prosince nový zákon o prokazování původu majetku. Na Babiše ho ale zatím nevyužila. Přestože konkrétní případy nemůže finanční správa komentovat, na základě tohoto zákona ještě nikoho, tudíž ani Babiše, k prokázání majetku nevyzvala. Jestli ho ale úředníci, kteří spadají do gesce ministra financí, prověřují, není jasné.
Babiš v posledních týdnech čelí pochybnostem ohledně nákupu od daně osvobozených korunových dluhopisů. Ty nakoupil tehdy ještě od svého holdingu Agrofert a ročně si na nich přijde na 90 milionů, ze kterých ale neplatí daně. Existuje zde tedy podezření, zda Babiš nekrátil stát na dani. Vedle toho Babiš nevysvětlil, za co dluhopisy nakoupil. Z jeho prohlášení o příjmech a majetkových přiznání vyplývá, že Babiš na ně neměl mít dostatek legálních příjmů. Na oba problémy jako první upozornil server Echo24 a Týdeník Echo.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Právě rozpory v příjmech a výdajích ministra financí by měla prověřit finanční správa. Ta by měla Babiše vyzvat, aby prokázal, že na nákup dluhopisů skutečně měl. To se ale zatím nestalo. „Nemáme poznatky o tom, že by byla vydána výzva k prokázání původu majetku,“ uvedla pro server Echo24 Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství na obecný dotaz, zda už na základě tohoto zákona padla jakákoliv výzva k prokázání majetku. Už dříve na fakt, že zákon zatím finanční správa nevyužila, upozornil Zpravodajský web Českého Rozhlasu.
Finanční správa totiž nemůže říci, zda se zabývá konkrétně Babišovým případem. Je totiž vázána mlčenlivostí, jak serveru Echo24 potvrdila Petlachová i Jiřina Plašilová z Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Právě ten by se měl nejpravděpodobněji rozpory v příjmech ministra financí zabývat, protože Babiš bydlí ve vile v Průhonicích.
To ještě ale nemusí znamenat, že se finanční správa Babišovým případem vůbec nezabývá. Samotné výzvě musí předcházet šetření. „Tuto výzvu musí správce daně podložit oprávněnými pochybnostmi o rozdílu v nárůstu jmění oproti příjmům, které jsou správci daně známy,“ vysvětlil daňový poradce Pavel Běhounek. Finanční úřad ve Středočeském kraji na základě nového zákona několik případů řeší. „Ano, několik případů prošetřujeme,“ uvedla pro server Echo24 Plášilová.
Sobotkův tlak na Babiše
Opoziční i koaliční politici se přitom shodují, že finanční správa, která ale spadá do Babišovy gesce, by měla na základě podnětů z médií začít jednat. Sobotka k tomu ve čtvrtek vyzval Babiše dopisem, ve kterém se ptá, jestli je v pořádku, že společnost vydá dluhopisy za několik set milionů a ty pak skoupí pouze její majitel. Babiš v České televizi slíbil, že na dopis odpoví. Premiérův čin ale označil za kampaň před nastávajícím sjezdem sociální demokracie.
Například opoziční poslanec a Babišův rival Miroslav Kalousek (TOP 09) vyjádřil ale pochybnosti nad tím, že by finanční správa, která spadá pod ministra financí, proti svému šéfovi zakročila.
Na konci ledna ohledně vyšetřování Babiše šéf finanční správy Martin Janeček mlžil. „Nemůžu v tuhle chvíli potvrdit nic, ani že se to řeší, protože prostě těch podnětů padá spousta a musí se nějakým způsobem zadministrovat,“ uvedl Janeček na otázku deníku Echo24, jestli se finanční správa zabývá rozpory v příjmech a výdajích Babiše.
Vzápětí Janeček ale potvrdil, že se jeho úřad zabývá všemi podněty. „Nějakým způsobem se zpracovávají, takže pokud z toho vyjde, že tam jsou doopravdy důvodná podezření, tak s největší pravděpodobností ano, budeme se tím zabývat,“ řekl a upozornil, že se ale k žádné konkrétní kauze vyjadřovat nebude, protože je vázán daňovou mlčenlivostí.
Ani v případě, že by finanční správa k prošetření svého šéfa na základě nové pravomoci přistoupila, není jisté, že by to skončilo důkladným prověřováním a třeba následným doměřením daně. Základní lhůta je totiž v zákoně stanovena na tři roky. Babiš ale dluhopisy koupil ve dvou várkách před 4 a 5 lety.