Krnáčová čelila občanům. Lepší by byl i banán, slyšela

FOTOGRAFIE Z DEMONSTRACE A MAGISTRÁTU

Krnáčová čelila občanům. Lepší by byl i banán, slyšelaNOVÉ 4
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Další osud pražských stavebních předpisů, dokumentu, který má zásadním způsobem ovlivnit podobu města pro příští roky, zajímal ve čtvrtek nejen opoziční zastupitele, ale i stovky Pražanů. Architekti, projektanti a studenti před magistrátem s transparenty v rukou požadovali, aby vedení města o pozastavení předpisů nechalo rozhodnout soud. Desítky účastníků demonstrace se poté přesunuly přímo do jednacího sálu, kde interpelovali primátorku Adrianu Krnáčovu (za ANO). Lidé se jí ptali třeba na to, zda stopka nepřišla po dohodě s billboardovou lobby, která Krnáčovou měla pomoci dostat do funkce.

Před magistrátem se ve čtvrtek sešly necelé tři stovky demonstrantů. Ti žádali například rezignaci vedení ministerstva pro místní rozvoj, které za pozastavením předpisů stojí. Po pražské koalici zase chtěli, aby pozastavení odmítli. O sporu by pak rozhodoval Ústavní soud.

Odborníci přítomní na protestním shromáždění mají už pár dní po stopce zásadního dokumentu první negativní zkušenosti. „Za pouhé tři pracovní dny už známe případy, že se musí předělávat projekty. Začíná tak být zřejmé, že dojde i k finančním ztrátám,“ prohlásil například architekt Josef Smutný, jeden z organizátorů celé akce.

Dohodlo se ANO s billboardovou lobby?

Několik desítek lidí se poté vydalo přímo mezi zastupitele. Přišel totiž čas na tradiční interpelace, kde má svoji necelou hodinu vyhrazenou i veřejnost.

„Notifikace Evropskou komisí je jen záminkou k tomu, aby se pražské stavební předpisy mohly zrušit. A aby si developeři a reklamní lobby mohli ve městě dělat, co chtějí,“ obrátil se na primátorku například Vojtěch Razima z obecně prospěšné organizace Kverulant.org. Ten také Krnáčovou požádal, zda by mohla vyvrátit informace o tom, „že hnutí ANO bylo dohodnuto před komunálními volbami s billboardaři, že pokud se paní Krnáčovou masivní billboardovou kampaní podaří dostat do křesla, budou oplátkou zrušeny pražské stavební předpisy.“

„Já jsem vždycky měla ráda pohádky. Je tam zlý i dobrý. V životě je to taky tak. Celý život je pohádka. Ale toto je totálně absurdní,“ reagovala primátorka na výtky občanů.

„O žádné takové dohodě nevím a považuji to za naprosto absurdní,“ bránila se primátorka s tím, že v její radě není nikdo, kdo by chtěl předpisy zničit. Odpovědi Krnáčové byly krátké a obecné, veřejnosti v podstatě nic nevysvětlila. Možná i proto Razima na její odpověď reagoval slovy, že by i z banánu vyřezal lepšího primátora.

Občané primátorce opakovaně vytýkali, že ministerstvu pro místní rozvoj dostatečně nebránila v tom, aby platnost předpisů zastavilo. Chtěli také znát odpověď na otázku, zda je neformální poradce Krnáčové Petr Prchal autorem dopisu o pozastavení předpisů, který ministerstvo na magistrát zaslalo. „Já jsem vždycky měla ráda pohádky. Je tam zlý i dobrý. V životě je to taky tak. Celý život je pohádka. Ale toto je totálně absurdní,“ reagovala primátorka.

15 měsíců na nápravu

Na celou řadu interpelací se kvůli času nedostalo, radní na ně budou muset odpovědět písemně.

Spor o pražské stavební předpisy se táhne od začátku loňského podzimu. Výrazným způsobem ovlivnil kampaň před volbami do pražského zastupitelstva, kdy se souboj tehdejšího primátora Tomáše Hudečka s částí reklamních společností stal hlavním tématem kampaně.

Předpisy mají rozpracovat léta opomíjené urbanistické vztahy ve městě a zcela zásadním způsobem ovlivnit život Pražanů. Určují prostorové i výškové limity staveb, které musí nově „zapadat“ do charakteru okolní zástavby, ošetřují podobu parků, přinášejí větší výsadbu stromů nebo regulují reklamu ve městě.

Kromě zastánců ale mají i celou škálu kritiků. Podle nich předpisy přinášejí méně parkovacích míst, umožňují snižovat výšku obytných místností i minimální úroveň denního osvětlení.

Čtěte také: Zastupitelé chtěli po Krnáčové informace. Vše zamítnuto

„Oproti stávající právní úpravě je hranice snížena téměř na polovinu (z 0,9 % na 0,5 %). Hranice 0,5 % je však šero, při kterém není možno například číst. Spolu se zrušeným požadavkem na proslunění bytů se opět jedná o zjevnou snahu zpracovatelů předpisů vyjít vstříc developerům, aby mohli i tmavé prostory prodávat jako byty, což podle doposud platné právní úpravy nebylo možné,“ varuje třeba na stránkách archiwebu tým odborníků ze stavebních úřadů.

Poté, co ministerstvo koncem minulého týdne pozastavilo platnost pražských stavebních předpisů, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, platí pro Prahu předpisy celorepublikové, které ale potřebám hlavního města nevyhovují. Praha teď má 15 měsíců na nápravu, novelu úpravy už připravuje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz