Ženy se nemusí halit. Saúdský duchovní rozpoutal bouři
V TV s nalíčenou manželkou
Saúdskoarabský duchovní Ahmad Ghámdí vyvolal bouřlivou debatu ve své zemi, když se před televizními kamerami objevil s manželkou, která neměla zakrytý obličej. V pořadu určeném ženám prohlásil, že islám nepřikazuje ženám nosit nikáb, tedy část oděvu zakrývající obličej. Ghámdí byl v minulosti velitelem náboženské policie v Mekce a někteří duchovní ho chtějí za výroky v televizi pohnat před soud.
„Nikdo neříká, že si žena nesmí zakrýt tvář, ale není to povinné a mám na to důkazy," řekl Ghámdí. Tvrdil, že povinnost zahalovat se platila původně jenom pro manželky proroka Mohameda a že si to lidé mylně vykládají jako boží přikázání pro všechny muslimky.
Jeho žena vedle něj seděla nalíčená a se značkovou kabelkou v klíně. V Saúdské Arábii platí, že se žena má mimo okruh své rodiny pohybovat se zakrytým tělem i obličejem a v mužském doprovodu.
#Saudi cleric Ahmed al-Ghamdi issued a fatwa that a Muslim woman can show her face. On MBC he proves it with his wife pic.twitter.com/HnCxbGjf1r
— Zaid Benjamin (@zaidbenjamin)
14. Prosinec 2014
Saúdskoarabský velký muftí šajch Abdal Azíz Šajch Ghámdímu vzkázal, aby se kál, protože je povinností žen zakrývat si na veřejnosti tvář.
Ghámdího čin vyvolal bouřlivou debatu také na sociálních sítích. „Jsi teď spokojen, ty pasáku? Fotografie tvé ženy je teď na každém mobilu," napsal jeden uživatel Twitteru. Ghámdí tvrdí, že dostal i vyhrůžky smrtí.
Program se vysílá o víkendu z Dubaje a v Saúdské Arábii patří k nejsledovanějším. Ghámdího žena v něm řekla, že výroky jejího muže mají dopad na celou rodinu. I jejich děti prý musejí často čelit námitkám spolužáků nebo učitelů.
Ghámdí vyvolal v Saúdské Arábii pozdvižení už několikrát. Tvrdil například, že ženy mohou chodit ven bez mužského doprovodu, že se mohou líčit a být ve smíšené společnosti mužů a žen. To vše se v království zakazuje.
Duchovní si udělal mnoho nepřátel. Někteří z nich šíří materiál, aby ho zdiskreditovali a patří k němu fotografie pořízená údajně při jeho pobytu v Evropě. Sedí na ní mezi dvěma ženami - jednou z nich je jeho manželka v barevných šatech a druhou blondýna v oděvu bez rukávů.
Přesto se však ozvali i ti, kteří přitakávají Ghámdímu. Říkají totiž, že zvyk zakrývat tváře žen nevychází z islámského práva šaría, ale jde spíš o kmenovou zvyklost. Téhož názoru je například káhirská mešita Al-Azhar, která patří k nejvlivnějším hlasům sunnitského islámu.