Umíral 26 minut. Další popravený dostane vyšší dávku
TREST SMRTI
Svědci tvrdí, že umíral téměř půl hodiny. Dennis McGuire byl popraven v lednu a podle právníků šlo o „mučivou smrt“, při níž byla porušena práva odsouzeného. Pro popravu totiž byla použita injekce s dosud nevyzkoušenou kombinací látek. Stát Ohio proto rozhodl o zvýšení množství smrtící kombinace. Další odsouzený na smrt čeká na popravu koncem května.
Dávky obou látek, ze kterých se skládá smrtící kombinace používaná při popravách v Ohiu, bude napříště vyšší. Stát tak rozhodl v pondělí, přesně měsíc před další popravou. Důvodem je právě případ z ledna, kdy Dennis McGuire umíral 26 minut. Další poprava se má konat 28. května. Odsouzeným je Arthur Tyler, který v roce 1983 zavraždil v Clevelandu prodavače. Stát rozhodl o zvýšení množství sedativ i smrtící látky proto, aby „rozptýlil všechny zbývající obavy“, napsala BBC.
Poprava trvala 26 minut a z toho 15 minut sípal a lapal po dechu, zatínal pěsti...
Dennis McGuire znásilnil a zavraždil těhotnou Joy Stewartovou v roce 1989. Za to byl odsouzen k trestu smrti a podle agentury Reuters vinu přiznal. 53letého muže popravili 16. ledna. Podle svědků, mezi kterými byli členové jeho rodiny, poprava trvala 26 minut a z toho 15 minut sípal a lapal po dechu, zatínal pěsti. Rodina se rozhodla zažalovat stát Ohio. Právníci tvrdí, že byla porušena ústavou zaručená práva odsouzeného. „Nikdo si nezaslouží projít něčím takovým,“ řekl jeho příbuzný. Poprava Dennise McGuira byla nejdelší od roku 1999, kdy americký stát nejvyšší trest znovu zavedl.
Oddělení rehabilitace a korekce v Ohiu ale nesouhlasí. Vrah údajně usnul a upadl do bezvědomí pár minut poté, co byly látky injekčně aplikovány. Muž „necítil bolest a úzkost, nelapal po vzduchu, když byly léky podány, a to ani při následujících pohybech těla a zvucích, které vydával,“ bylo uvedeno v oficiální zprávě. „Poprava byla provedena ústavním způsobem, konzistentním se státní politikou,“ dodalo oddělení.
Problémem je odpor vůči trestu smrti v Evropě
Americké státy mají v posledních letech potíže s dodávkami látek pro výkon trestu smrti. Klesá totiž počet výrobců, kteří jsou ochotni povolit, aby se jejich výrobky využívaly při popravách. Většinou evropští dodavatelé tak vyjadřují nesouhlas vůči praxi nejvyššího trestu. Přechod na jiné látky je problematický. Při popravách se obvykle využívá silný barbiturát pentobarbital, který působí velice rychle. Pokud se však nepodaří sehnat dodavatele, podle politiky státu Ohio je možné využít záložní metodu. K tomu došlo pouze dvakrát.
Obě látky způsobí, že člověk přestane dýchat a při jejich kombinaci se efekt mnohonásobně zvýší.
Před popravou Dennise McGuira odmítl dánský výrobce schválit látku pro použití k trestu smrti. Náhradní metodou byla kombinace sedativa midazolam a tišící látky hydromofon. Obě látky způsobí, že člověk přestane dýchat a při jejich kombinaci se efekt mnohonásobně zvýší. Tato kombinace, kterou McGuire dostal, ještě nebyla vyzkoušena. Guvernér státu Ohio John Kasich proto v únoru pozastavil plán dalších poprav, aby mohl být případ přezkoumán. Na 19. března byla přitom naplánována poprava 52letého Gregory Lotta, která měla být provedena tou samou kombinací látek, uvedla Reuters.
V případě odsouzeného Arthura Tylera, který má být popraven na konci května, by měl stát Ohio sdělit, která metoda bude využita. V případě záložní kombinace dvou látek se množství midazolamu zvýší z 10 mg na 50 mg a dávka hydromorfonu z 40 na 50 mg. Podle Oddělení rehabilitace a korekce „není žádný důvod zvedat dávky látek, aby bylo znovu potvrzeno, že bezpochyby mají anestetické účinky a efekt na dýchací soustavu“. Se zvýšením dávky ale souhlasí, uvedla mluvčí JoEllen Smithová.
Trest smrti byl zrušen pouze v 16 amerických státech
Ve Spojených státech byl trest smrti zrušen v 16 státech, zatímco v 34 je stále legální. Zdaleka ne ve všech se ale aktivně využívá. V loňském roce bylo popraveno v USA 39 lidí. Nejvíce se popravuje v Texasu, Oklahomě a na Floridě. V Evropě je trest smrti legální pouze v Bělorusku. V České republice (tehdy Československu) byl zrušen zákonem č. 175/1990 Sb a ústavně v roce 1991. Posledním popraveným se stal pětinásobný vrah Vladimír Lulek 2. února 1989.
Podle Amnesty International se trest smrti provádí ve více než 55 státech světa. V některých zemích se však nepopravuje pouze za závažné trestné činy či hrdelní zločiny, ale také za politické přesvědčení, čarodějnictví, šíření informací, sexuální orientaci a další, uvádí organizace. Mezi způsoby vykonání nejvyššího trestu patří oběšení, zastřelení, smrtící injekce, ukamenování nebo dokonce stětí.