Zaplatí Babiš ze svého škodu, kterou státu způsobila jeho ministryně?
Ve firmě se nese za rozhodování osobní zodpovědnost. Andrej Babiš má teď výbornou příležitost ukázat, že stát řídí jako firmu, což bylo heslo kampaně, která ho vynesla do parlamentu.
Jeho ministryně spravedlnosti Helena Válková (dnes kandidátka Babišova ANO do Senátu na Praze 11) způsobila svým nezákonným jednáním státu škodu, která se jen v čistém finančním vyjádření pohybuje v řádu několika milionů korun. Ty musí stát za její jednání odporující zákonu zaplatit.
Válková protiprávně odvolala v dubnu 2014 ředitele vězeňské služby Petra Dohnala. Že to bylo nezákonné, rozhodl koncem loňského roku Městský soud v Praze. A potvrdilo to i přezkumné řízení ministerstva spravedlnosti, v jehož čele Válkovou vystřídal další nominant ANO – Robert Pelikán. Nezákonné bylo podle něj jak Dohnalovo odvolání, tak jmenování jeho nástupce Pavla Ondráška.
Nový ředitel Ondrášek po svém nástupu nejdříve odvolal z funkce a poté propustil ze služby Dohnalova prvního náměstka Mariana Prokeše. Před pár dny Městský soud v Praze rozhodl, že i toto propuštění bylo nezákonné. Prokeš je od prvního září znovu Dohnalovým náměstkem, jako tomu bylo předtím, než Válková protiprávně zasáhla.
Stát tak víc než rok a půl platil dva šéfy a dva náměstky vězeňské služby. Dohnalovi i Prokešovi musel dorovnat všechny peníze, které by dostali, kdyby funkci vykonávali. To je ta částka v milionech korun.
Oba ředitelé na sebe navíc podávali trestní oznámení Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli majetkovým machinacím. Nejdřív nechal Ondrášek prověřovat hospodaření Dohnala, jež bylo ze strany Válkové důvodem k jeho odchodu. Nedávno podal Dohnal trestní oznámení na Ondráška. GIBS teď jeho hospodaření ve vězeňské službě prověřuje.
Nezákonné jednání Heleny Válkové je tedy hned dvakrát potvrzeno soudem i jejím nástupcem ve stejném stranickém dresu. Co s tím udělá Andrej Babiš, který má ve zvyku každého volat k osobní zodpovědnosti? Žádný jiný ministr Sobotkovy vlády se zatím nezákonného jednání nedopustil.
Pozoruhodný je dvojí metr, který se na posuzování odpovědnosti za jmenování používá. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (kandiduje za Úsvit do Senátu na Ostravsku, na kampaň si vzala z úřadu neplacené volno) je obžalovaná ze zneužití pravomoci. Toho se měla dopustit jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké na post své místopředsedkyně. Podle policistů a žalobců tím porušila energetický zákon. Právnička Vesecká totiž neměla jím žádanou praxi v energetice. Za škodu, kterou měla Vitásková svým jednáním státu způsobit, považují žalobci plat Vesecké. Obžaloba leží na soudu v Jihlavě, který zatím nijak nerozhodl, zda ji přijme, nebo odmítne.
Vitásková neuspěla se stížností proti stíhání u Ústavního soudu.
Čistě v této logice by měla být Helena Válková obžalována a jako škoda by jí měly být přičteny platy Dohnala i Prokeše. Tady je, na rozdíl od případu Vitásková–Vesecká, na první pohled vidět, jak stát vyhodil peníze. Že to bylo po nezákonném rozhodnutí, je potvrzeno dvěma soudními verdikty i ministrem spravedlnosti.
Robert Pelikán, o němž je známo, že se svou předchůdkyní nemá vůbec dobré vztahy, by měl také jako ten, kdo spravuje svůj úřad s péčí řádného hospodáře, což mu diktuje zákon, začít po Válkové škodu vymáhat. Stejně tak by to měl udělat Andrej Babiš, správce státní pokladny.