Fotky, které poškozují pověst emirátů. Za sdílení hrozí vězení
Sdílení snímků z povodní? Zakázáno
Úřady ve Spojených arabských emirátech rozhodly, že sdílení negativních fotografií přírodních katastrof, které postihly bohatou blízkovýchodní zemi, je trestné. Jejich sdílení on-line prý poškozuje pověst země a za takový přestupek hrozí pokuta ve výši 1 milionu dirhamů (přibližně 6,5 milionu korun) nebo i odnětí svobody.
Úřady ve Spojených arabských emirátech (SAE) reagují na sdílení fotografií a informací o ničivých povodních, které začátkem března zasáhly tuto ropnou velmoc. Voda při nich zaplavila mnohé ulice a kvůli silným bouřím a jejich následkům byla zrušena spousta letů.
#AbuDhabiAirport, #UAE devastated by severe #storm.
— Aniruddha‘s ADM (@aniruddhasadm) 10. března 2016
bad #weather is predicted to continue over next few days pic.twitter.com/qpRrgM1Ddv
@UmQr @qatria_w @Sharjahnews فيديو | الامارت : سيول جارفة في امارة الفجيرة اسقطت جدران المنازل بسبب الامطار الغزيرة pic.twitter.com/UF2itplyFz
— محمد #غزة#القدس (@moood_qatar) 3. března 2016
Na sociálních médiích potažmo na celém internetu se samozřejmě začaly šířit fotografie zachycující následky povodní a bouří, což se nelíbí místním úřadům. Varovaly obyvatele, že nahrát takovou fotografii na internet je protizákonné, protože to poškozuje pověst země. Podle úřadů SAE šíří fotografie a další příspěvky fámy a paniku a jejich sdílením se ignoruje „heroické úsilí“ ze strany policie a dalších bezpečnostních složek, píše britský zpravodajský server International Business Times s odvoláním na místní zdroje.
Umístění takové fotografie na internet tak může být trestáno podle státního zákona o kybernetické kriminalitě a viníkovi hrozí pokuta ve výši 1 milionu dirhamů (přibližně 6,5 milionu korun) nebo i odnětí svobody.
Spojené arabské emiráty jsou často kritizovány kvůli přísným zákonům o užívání internetu a sociálních sítí. Například v lednu byli dva muži egyptské národnosti zatčeni za pořízení a sdílení fotografie před vysokou budovou hotelu Address Downtown v Dubaji v silvestrovské noci, který právě vzplál v plamenech. Zprávy naznačují, že by mohli ze země deportováni.
Známý je i případ bývalého manažera anglického fotbalového týmu Leeds United Davida Haigha, který po dvou letech věznění v SAE za podvod nyní čelí obvinění úřadů z pomluvy bývalého zaměstnavatele na sociální síti, za což mu hrozí další trest odnětí svobody. Přitom Haigh tvrdí, že v době pobytu ve vězení neměl přístup ke Twitteru, a tak tweet na jeho účet musel napsat někdo jiný.